Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım

“Dane kaybımız Türkiye ortalamasının çok altında”

Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım

“Dane kaybımız Türkiye ortalamasının çok altında”

10 Temmuz 2013 Çarşamba 01:59
Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım
 Kıyım, biçerdöver denetimleri ve tarımsal ekipman desteklemeleri hakkında bilgi verdi

Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, dün yaptığı açıklamada, yüzde 75 oranında tamamlandığını ifade ettiği hububat biçimi sırasında yapılan biçerdöver denetimleri ve Makine Ekipman Desteklemeleri hakkında bilgi verdi.

DANE KAYBIMIZ TÜRKİYE ORTALAMASININ ÇOK ALTINDA

2013 hasat döneminin yüzde 75 oranında tamamlandığını ve  biçerdöver kontrollerine aralıksız bir şekilde devam ettiklerini belirten Kıyım, şu bilgileri verdi:  “Bugüne kadar 79 adet biçerdöverin kontrolleri yapıldı. Bu kontroller neticesinde ortalama dane kaybımız %1,17 olarak gerçekleşmiştir. Dane kaybımız devletin verdiği sınır olan yüzde 2’nin çok altında gerçekleşmekte. Bu da sık sık yapılan kontroller ve denetimler sayesinde gerçekleşiyor.”

Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün bu konudaki personelinin tam manası ile konuya hakim bir pozisyonda olduğunu da kaydeden Kıyım, bazı bölgelerde dane kaybının çok olmasına, kullanılan tohum türünün neden olduğunu, “erkencil” denen bazı buğday türlerinde olgun danelerin başaklardan koparak yere düştüğünü, bu durumun da kayba neden olduğunu söyledi.

MAKİNE EKİPMAN DESTEKLEMESİ İÇİN SÜRE AZALIYOR

Açıklamasında, Makine Ekipman Desteği başvuruları hakkında da bilgi veren ve sürenin her geçen gün azalmakta olduğuna dikkat çeken Kıyım, şu ana kadar sadece 17 başvuru yapıldığını ve başvuru süresinin 22 Temmuz 2013 tarihinde sona ereceğini bildirdi. Yüzde 50 devlet desteği olması nedeniyle “Çiftçilerimiz bu fırsatı kaçırmasın” diyen Kıyım, geçen yıl bu konuda Keşan’dan 200 başvuru yapıldığını da belirtti.

 

Son Güncelleme: 10.07.2013 02:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol