Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi

“Elektrik borcu olan çiftçiler, destekleme ödemelerini artık alamayacak”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi

“Elektrik borcu olan çiftçiler, destekleme ödemelerini artık alamayacak”

29 Mayıs 2015 Cuma 07:48
353 Okunma
Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, yeni yönetmelik hakkında bilgi verdi
 Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, dün yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2015 Yılında Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararının Uygulama Tebliği’nin, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğine dikkat çekerek bu durumundan etkilenecek olan çiftçileri uyardı.

ELEKTRİK ŞİRKETİNDEN SON BİR AY İÇİNDE ALINAN BELGE BANKAYA VERİLECEK

Yürürlüğe giren tebliğ hakkında bilgi veren Şen, şunları söyledi: “Elektrik borcu olan çiftçiler, destekleme ödemelerini alabilmek için müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde elektrik dağıtım şirketinden aldıkları belgeyi bankaya ibraz etmesi gerekecek. Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçiler, destekleme ödemelerini alabilmek için müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde elektrik dağıtım şirketinden alınan belgeyi bankaya ibraz edecek.

BORCA İLİŞKİN İTİRAZ ŞİRKETE YAPILACAK

Elektrik dağıtım şirketlerinin elektrik tüketimine ait kayıtlar ile Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarasıyla beraber alacak tutarını bankaya ileteceğini belirten Şen, Banka, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine iletilen, ödemeye esas icmallerdeki çiftçilere veya tüzel kişilere ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile şirket tarafından iletilen elektrik borcu bulunan tüketiciye ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşenlerin destekleme bedellerini ilgililerine ödemeyecek.  Şirket borçlularına ödemenin yapılabilmesi için çiftçinin veya tüzel kişinin, destekleme hak edişlerini almak üzere müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde şirketten alınan belgeyi bankaya ibraz etmesi gerekecek. Borca ilişkin itiraz şirkete yapılacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak

ÇKS’DEN VERİ PAYLAŞIMI YAPILACAK

Genel Müdürlük, destekleme ödemesinin yapılacağını, planlama aşamasında, şirketçe bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek. Şirket, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç 3 iş günü önceden bankaya iletecek. Çiftçinin bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım şirketin hesabına aktarabilecek. Mahsup işleminden sonra çiftçilerin bakiye alacağı kaldığı takdirde bu bakiye tutar çiftçilere ödenecek. Şirketin talebi halinde Genel Müdürlük, protokol dahilinde ÇKS'den veri paylaşımı yapacak. Düzenlenen belgelerin içeriğiyle ilgili hukuki sorumluluk, belgeyi düzenleyen tarafa ait olacak. Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödenene Kadar 2014 Yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılmayacağına Dair Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği yürürlükten kaldırıldı.” dedi.

Son Güncelleme: 29.05.2015 07:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol