Kiraz üreticileri destek bekliyor 

Enez Çeribaşı Köy Muhtarı Tezcan Meriç, köylerinde ürettikleri çeribaşı kirazlarının dış pazarda yer bulduğunu belirtti. 

Kiraz üreticileri destek bekliyor 

Enez Çeribaşı Köy Muhtarı Tezcan Meriç, köylerinde ürettikleri çeribaşı kirazlarının dış pazarda yer bulduğunu belirtti. 

Medya Keşan
Medya Keşan
15 Mayıs 2020 Cuma 12:59
885 Okunma
Kiraz üreticileri destek bekliyor 

AYGÜL KONAR

2008 yılından beri ekim yaptıklarını belirten Muhtar Tezcan, geçen sene 200 ton çeribaşı kirazını ihracat yolu ile değerlendirdiklerini, bu sene ise 300-400 ton gibi bir hasat beklediklerini söyledi. Keşan’da konu ile ilgili gerekli kurumlardan destek beklediklerini belirten Tezcan Meriç, çeribaşı kirazının desteklendiği takdirde, bölge ekonomisine katkıları olacağı hatırlatmasında da bulundu.  

“DESTEK BEKLİYORUZ”

Çeribaşı Köy Muhtarı Tezcan Meriç yaptığı açıklamada, şu bilgileri paylaştı: “2008 yılından beri ekim yapıyoruz, 4 yıldan beri de ürün alıyoruz. 12 Haziran gibi hasada başlayacağız. Geçen yıla göre daha iyi verim alacağız. Malımız direkt olarak ihracata gidiyor. Şu anda hazırda alım yapacak iki üç tane firmamız var. Meyveler yerleşmeye başladı, 1 ay sonra hasat yapacağız. Kendi köyümüzde 500 dönüm civarında ekili alan var. Köyümüzde çeribaşı kirazı farklı farklı kişiler üretiyor. İhracatta herhangi bir sorun gözükmüyor. İki ihracat firması köyümüzden alım yapmak için yer tuttu. Bu konuda destek bekliyoruz. İşimizin büyümesi için gerekli kurumların gerekli özeni göstermesini istiyoruz. Bu bölgedeki çeribaşı kirazı üretiminin, bölge ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Alanların çoğalması iş potansiyelini canlandıracaktır. Geçen yıl 200 ton civarında malı, köyümüzden ihracata gönderdik. Bu sene de 300-400 ton gibi bir rakam bekliyoruz. Umarım destekleniriz ve bir dahaki sene bu rakam daha da yukarılara çıkar.” 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol