KTB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük:

"Bizim sorunumuz üretim, her platformda 'İnadına üretim, inadına plan' diyoruz"

KTB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük:

"Bizim sorunumuz üretim, her platformda 'İnadına üretim, inadına plan' diyoruz"

11 Mayıs 2015 Pazartesi 07:40
616 Okunma
KTB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük:
 TOBB( Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Hayvancılık Kurulu Başkanı ve KTB (Keşan Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, “Hayvan Irkları Islahı Toplantıları”nın yapıldığı Hayvancılık Kurulu Çalıştayı hakkında değerlendirmede bulundu.

Uzunköprü, Edirne ve Keşan’da yapılan “Hayvan Irkları Islahı Toplantıları”nı rapor haline getirdiklerini ve Hayvancılık Kurulu Çalıştayı’nın raporunu, Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirilen TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)’un genel kuruluna sunduklarını belirtti.

HÜKÜMETİMİZİN, ARİ İŞLETMELERE DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ

Türkiye’deki hayvan pazarlarının, canlı hayvan borsalarının yeknesaklığının sağlanmasını istediklerini dile getiren Yörük, “Bir tarafta borsaların bir tarafta belediyelerin ve bir tarafta da birliklerin hayvan pazarları var. Hepsinde uygulamalar çok farklı. Bununla ilgili ticaret borsalarının hayvancılıkla ilgili büyük hareketlerin olduğu noktalarda bu işi borsaların yapması yönünde görüş sunduk. KDV’yle ilgili olarak da hayvan ticareti yapan bir şahıs ya da firmanın diğer hayvan ticareti yapanlara mal satışında KDV %1. Fakat celebin elinde hayvan var ve üreticiye mal satacak. Üreticiye mal sattığında KDV %8 uygulanıyor. Biz uygulanan %8 KDV’nin üretimi engellediğini dile getirdik. Bu konuda görüşlerimizi de yazılı olarak genel kurula sunduk. Üçüncü gündem maddemiz de hayvan hastalıkları ve hayvan hareketlerinde kaynaklanan sıkıntılardı. Bu konuda Trakya hastalıklardan ari bölge. Fakat yine bu konuda ağır aksak sıkıntılar olduğunu ifade ettik. Hükümetimizin, devletimizin ari işletmelere destek vermesini istiyoruz. Bunu işletme bazında da ari işletme anlamında uygular ve devlet tarafından desteklenirse bu hastalıkları azaltırız. Bu konuyu da detaylı olarak ilettik. 9 arkadaşımızla Ankara’da birim başkanlığında toplandık ve raporumuzu birim başkanlığına sunduk.” dedi.

500 BİN TON KIRMIZI ET AÇIĞIMIZ VAR

“Hayvan Irkları Islahı Çalıştayı’nın ilkini 23 Nisan 2014 tarihinde Uzunköprü Ticaret Borsası’nda, ikincisini 6 Kasım 2014 tarihinde Edirne Ticaret Borsası’nda, üçüncüsünü de 25 Nisan 2015 tarihinde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptıklarını kaydeden Yusuf Yörük, şöyle dedi: “Yine konularımızın içerisinde Türkiye’nin kırmızı et açığı da vardı. Verilere göre 1 milyon ton kırmızı et üretimimiz var. 1,5 milyon ton tüketimimiz var. Yani 500 bin ton kırmızı et açığı var. Bu sorunu da dile getirdik. Bölgemizdeki alaca ineklere ve Holstein ineklere aynı ırkın tohumları verildiğinde devlet tarafından destekleniyor. Biz etçi ırklara da tohumlama için destek verilmesini istedik. Süt açığımızın olmadığı yönünde bilgiler var. Burada en büyük sorun et açığımız. Alaca ineğin erkek yavrusu 16 ayda 280 kg. et veriyorsa, alaca ineğe etçi ırk tohumu verildiğinde 12 ayda yavrusu 310 kg. oluyor. 4 ay fazla bakıyoruz, maliyeti artırıyoruz ve yeterli eti de sağlayamıyoruz. Yani yaşanan bir kayıp ve bu da ülkemizin kaybı. Önlem alınmazsa bu açık devam edip gidecek.”

SORUNLARI HER FIRSATTA DİLE GETİRECEĞİZ

TOBB Hayvancılık Kurulu olarak bölge sorunlarını, TOBB Yönetim Kurulu başkanlığına sunduklarını, onların da bu raporu alt birliklere ileterek bakanlıklarla görüşmelerde bulunduklarını ifade eden Yörük, sorunların çözümü için konuları sürekli olarak gündemde tutacaklarını ve sorunları her fırsatta dile getirmeye çalışacaklarını söyledi.

ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Açıkların belli olduğunu, sorunların Türkiye’nin her yerinde yaşanan ortak sorunlar olduğunu ve bunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydeden Yusuf Yörük, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim sorunumuz üretim. Her platformda <İnadına üretim, inadına plan.> diyoruz. Bunu söylemeye devam edeceğiz. Üretirsek kalkınırız, üretemezsek dışarıdan alırız. Dışarıdan almanın maliyetleri de ortada. Biz üretmeye devam edeceğiz. İnadına üretim.”

 

Son Güncelleme: 11.05.2015 07:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol