Lütfü Açar, son yağışların tarıma katkısını değerlendirdi

Uzman Tarım Danışmanı ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Muhasip Üyesi Lütfü Açar, son günlerde etkili olan yağışların bitkisel üretime sağladığı katkıyı değerlendirdi.

Lütfü Açar, son yağışların tarıma katkısını değerlendirdi

Uzman Tarım Danışmanı ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği Muhasip Üyesi Lütfü Açar, son günlerde etkili olan yağışların bitkisel üretime sağladığı katkıyı değerlendirdi.

20 Temmuz 2017 Perşembe 00:00
Lütfü Açar, son yağışların tarıma katkısını değerlendirdi

HABER MERKEZİ

Lütfü Açar, buğday hasadının devam ettiği bu günlerde, yazlık ekilişlerde gelişmeler yaşandığını belirterek, "Bu günlerde bölgemizde yağan yağışların özellikle kuru şartlarda üretimi yapılan bitkisel üretimler için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Genel itibari ile özellikle bu sezonunun yağışlar açısından uygun geçtiğini belirtebiliriz. Güz döneminde hububat ekilişleri, ilgili araştırma kuruluşların ve de diğer bilimsel kuruluşların belirtikleri gibi zamanında ekilmiştir. Yılın yağış rejimini değerlendirdiğimizde, genel anlamda yeterli yağışların düşmediğini fakat yıl içerisinde özellikle hububat ekilişlerinin ihtiyaç duyduğu zamanlarda yeterli yağmurların yağdığı görülmüştür. Özellikle kışın belirli dönemlerinde soğuk geçmesi ise hububat ekilişlerinde geçmiş yıllarda görülen bazı mantarı hastalıklar fazla etkili olamamıştır. Netice itibari ile hububat hasadı, verimlerdeki artış ile birlikte randıman değerleri de bunu göstermiştir. Netice itibari ile sezonun hububat üretimi açısından olumlu geçtiğini ifade edebiliriz. Diğer taraftan, sonbaharın ilk aylarının kurak geçmesi özellikle kanola ekilişleri açısından olumsuzluk yaratmıştır. Nitekim zamanında ekilişler yapılamamış, yapılan ekilişlerde de yeterli çimlenmeler oluşamamış, çimlenip de oluşan çıkışlarda kışa güçlü giremediğinden kanola ekilişlerinde önemli denilebilecek bir ekiliş azalması olmuştur." dedi.

İŞ NE KADAR DOĞRU İCRA EDİLİRSE ÇİFTÇİLİK MESLEĞİ DE ANLAM KAZANIR

Bölgede ciddi bir yağlık ayçiçeği üretimi olduğunu ifade eden Açar,  şunları söyledi: "Yağlık ayçiçeği üretimlerinde de yağışların ihtiyaç duyulduğu dönemlerde düşmüştür. Yağlık ayçiçeklerinin ekimlerine müteakip bitkilerin ihtiyaç duydukları zamanlarda yağışlar düşmüştür. Nitekim bu yağışlarda bitkilerin gelişmeleri bakımından olumlu olmuştur. Geçtiğimiz günlerde aşırı sıcaklar bitkiler üzerinde stres yaratmış olmakla birlikte bu günlerde havalardaki ısı düşüşü ile birlikte yağışların düşmesi ile bu stres kısmen kalkmıştır. Neticede kuru şartlarda üretimi yapılan başta yağlık ayçiçekleri olmak üzere diğer bitkisel üretimler için bu yağışların faydalı olduğunu söylememiz mümkündür. Çiftçilik bir meslektir. Bu nedenle yapılacak iş ne kadar doğru icra edilirse çiftçilik mesleği de anlam kazanır. Bu anlamda  üretimde kullanılan girdiler zamanında ve de doğru bir şekilde kullanılmanın yanında mevsimin de yardım etmesi ile de hiç olmasa verim açısından yüzler gülmektedir. Bu itibar ile bitkisel üretimde bilginin doğru kullanılması ne kadar önemli ise diğer önemli bir hususta üretimin izlenebilir olmasıdır. Çünkü hasadı müteakip yeni dönem başlayacaktır. Bu itibar ile izlenebilirlik de önemlidir."

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol