Mangır sordu: “Kalan kısım ne zaman ödenecek?”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Rıfat Mangır, Trakya Birliğin ödeme planının çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.

Mangır sordu: “Kalan kısım ne zaman ödenecek?”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Rıfat Mangır, Trakya Birliğin ödeme planının çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Eylül 2018 Çarşamba 09:16
Mangır sordu: “Kalan kısım ne zaman ödenecek?”

BÜLENT SAYLAM

ÜRETİCİLERDE BÜYÜK SIKINTI DOĞURMUŞTUR

Mangır, “Buğday sezonunda umduğunu bulamayan üreticiye bir hayal kırıklığı da Trakya Birlik’ten. Trakya Birliğin resmi internet sitesinde açıklanan ödeme planı ‘Birliğimiz tarafından 2018 -2019 üretim sezonunda üretici ortaklarından 350 bin ton seviyesinde ürün mubayaası yapılacağı beklenmekte olup, ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenecek ödeme süreleri çerçevesinde gerçekleşecektir.’ Bugün gelinen noktada Trakya Birlik ürün bedelinin %50’sini ödediğini kalan %50’lik kısmın ne zaman ödeneceği konusunda bilgi vermemesi üreticilerde büyük sıkıntı doğurmuştur. Serbest piyasada peşin alınıp-satılabilen bu ürünü Trakya Birlik sezon sonuna doğru açıkladığı bu ödeme planından dolayı ayçiçeği fiyatı piyasalarda bir miktar gerilemiştir. Bu ödeme planı sezonun en başında açıklanmış olsaydı Trakya Birlik resmi internet sayfasında belirtmiş olduğu 350 bin ayçiçeği mubayaasının ne kadarını gerçekleştirmiş olurdu?” dedi.

KALAN KISIM NE ZAMAN ÖDENECEK?

Rıfat Mangır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir ödeme planı Trakya Birlik tarihinde ilktir. Bu ürünün yarı parasının ne zaman verileceği belli değil. 20 Ekim’e kadar ödemesi yapılacak para üreticinin alacağının yarısı. Kalan kısım ne zaman ödenecek? 25 Eylül’e geldik. 2 Eylül ödemesini yapıyorlar ve paranın yarısı. Yağlı Tohumlara ürün döken üreticinin borcu var ve borca karşılık parası kesiliyor. Üretici mağdur olacak. Çifti alacağının yarısından hayır göremez. Şu anda yapılan ödemenin bir faydası yok. Biraz sıkıntılı bir süreç. Bu alınan kararın bir an önce gözden geçirilmesi gerek. Üreticinin parasının tamamı ödensin.” 

BEKLEDİĞİMİZ VERİM YOK

“Rafet Sezen’in üreticiyi mağdur etmedikleri yönünde söylemleri var. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna cevap veren Mangır, “Onların kendi düşünceleri. Oradan gördüğü o. Verdiğin fiyatı da eritiyorsun. Bizim isteğimiz paranın tamamı ödensin. Ayçiçeği hasadı tamamlandı. Verim konusunda beklediğimiz olmadı. Herkes 250 kilogram ürün alırız dedi ama aldığımız ürün ortalama 170-200 kilogram arasında. Beklediğimiz verim yok. Buradan da bir kaybımız oldu.”

Çeltik hasadının başladığını dile getiren Rıfat Mangır, hasat sezonun hayırlı olmasını diledi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol