Mustafa Bezbaş, tarım ve hayvancılığın kurtuluş reçetesini yazdı

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, Türk tarımı ve hayvancılığının kurtuluş reçetesini açıkladı.

Mustafa Bezbaş, tarım ve hayvancılığın kurtuluş reçetesini yazdı

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, Türk tarımı ve hayvancılığının kurtuluş reçetesini açıkladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
31 Mart 2022 Perşembe 10:17
Mustafa Bezbaş, tarım ve hayvancılığın kurtuluş reçetesini yazdı

MEHMET AYTAÇ

Türk tarımını ikinci ürünün kurtaracağını belirten Mustafa Bezbaş, GAP, Hamzadere ve Çakmak barajları sulama kanalları ve ülkenin farklı bölgelerindeki sulama projelerinin acilen bitirilmesi gerektiğini vurguladı. Konya Ovası sulama projesi ile Dicle ve Fırat bölgesinden de su getirilmesi gerektiğini savunan Bezbaş; “Pahalı gibi duran bu proje, 10 yılda kendini amorti edebilir ve Konya Ovası tamamen kuraklıktan kurtulur, tahıl ithalatımız biter” dedi.

“HARMANDA ASLA İTHALAT YAPILMAMALI”

Açıklamasında tapuya destek uygulaması sona ermesi gerektiğinin altını çizen Bezbaş,  desteğin ürüne ve tarlayı işleyene verilmesi gerektiğini ifade ederek çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı: “Taban fiyatlar ve hangi ürüne ne kadar destek verileceği bir yıl önceden açıklanmalı ve çiftçiye TMO tarafından zamanında peşin parayla alım güvencesi verilmeli. Çiftçi, harmanda vahşi piyasa koşullarına karşı yalnız bırakılmamalı, harmanda asla ithalat yapılmamalıdır. Çiftçinin kullandığı tohum gübre, mazot ve ilacın yarısı devlet desteğiyle karşılanmalı. Havza bazlı tarımsal üretime geçilmeli. İsteyen çiftçi istediği ürünü ekememeli. Ekilecek ürünler, çok yönlü uzmanlar tarafından planlanmalı.”

“ÇİFTÇİLER VE ÜNİVERSİTE MUTLAKA BİRLİKTE ÇALIŞMALI”

Bezbaş, tarımsal desteklerin artırılarak peşin ödenmesi gerektiğini ifade ederek, yerli tohum, yerli gübre, yerli ilaç ve yerli tarım teknolojileri üreten firmaların desteklenmesini önerdi.

Sürdürülebilir tarım için her yıl değişik ürün ekilmesini sağlayan teşvik sistemi uygulanması gerektiğini aktaran Bezbaş, şu açıklamayı yaptı: “Çiftçi ailelerin çocuklarına ziraat fakültelerinde ilave puan verilmeli ve ziraat fakülteleri pratik için tarlaları kullanmalı. Çiftçilerle üniversite mutlaka birlikte çalışmalı. Şu an üretici üniversiteden ve bilimsel çalışmalardan çok uzakta.”

“KREDİLER UZUN YILLAR HAYVANCILIK YAPAN ÜRETİCİLERE VERİLMELİ”

Hayvancılığı kurtarmanın yollarını da açıklayan Mustafa Bezbaş, şu önerileri sıraladı: “Meralar ıslah edilmeli ve verimli meralar oluşturulmalıdır. Yem bitkileri ve kaba ot mutlaka verimli meralardan elde edilmelidir. Bu sayede tarım arazilerinde daha fazla insana yönelik üretim yapılabilir. Her bahanede ithalat politikasından vazgeçilmelidir. Hayvancılık işletmesinde çalışanlara ve hayvancılık işletmesinin yöneticisinin çocuklarına veterinerlik fakültesi ve veteriner teknikeri bölümlerinde ek puan verilmelidir. Destekler artırılmalı ve yeni yem kaynakları araştırılmalıdır. Verimsiz yerli ırklarda ısrar etmek yerine verimli, ülkemiz koşullarına uygun ırklara dönüş teşvik edilmelidir. Hayvansal işletme kredileri hayvancılığı bilmeyen yeni maceracı yatırımcılara verilmemelidir. Bu krediler uzun yıllar hayvancılık yapan üreticilere işletmesini büyütme desteği olarak verilmelidir. Aşı, veterinerlik hizmeti ve hayvan koruyucu sağlık hizmetleri desteklenmelidir. Her 5 buzağıdan 1’i ve her 3 kuzudan 1’i ölü doğuyor, ya da ilk bir ayda ölüyor. Koyun, keçi yünü ve küçükbaş ve büyük baş hayvan derilerinin değerlendirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Yerli otomobilde yerli deri ve yün kumaş kullanımı teşvik edilebilir. Çoban desteği, mutlaka çoban sosyal güvenlik ödemesiyle de desteklenmelidir. Hayvancılık işletmelerine 5,10 ve 20 yıllık et ve süt üretimlerine göre Ziraat Bankası’ndan ipoteksiz limit açılmalı ve işletmenin verimliliğine göre bu limit arttırılmalıdır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol