Şen, 2020 üretim sezonunu değerlendirdi: “Türkiye genelinde kurak bir yıl geçti”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 2020 yılı üretim sezonunu değerlendirirken, üreticilerin 2021 yılındaki beklentilerinden bahsetti. 

Şen, 2020 üretim sezonunu değerlendirdi: “Türkiye genelinde kurak bir yıl geçti”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 2020 yılı üretim sezonunu değerlendirirken, üreticilerin 2021 yılındaki beklentilerinden bahsetti. 

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Aralık 2020 Salı 07:59
Şen, 2020 üretim sezonunu değerlendirdi:  “Türkiye genelinde kurak bir yıl geçti”

SONGÜL KONAR

Şen açıklamasında, 2020 yılının çiftçiler açısından iyi bir yıl olmadığını söyledi. 

“ÇİFTÇİYİ KURTARACAK OLAN HER ZAMAN VERİMDİR”

Şu an oluşan fiyat potansiyelinin iyi olduğunu belirten Şen,“2020 yılında sadece buğdayda kuraklıktan kaynaklı verim kaybı oldu. 2020 yılı verim açısından çiftçiler için çok iyi geçmedi. 2020 yılı Türkiye genelinde kurak geçti. Pandemi döneminde elinde ürün bulunduran çiftçiler, para kazandı ama her zaman söylediğim bir şey var, çiftçiyi kurtaracak olan her zaman verimdir. 2020 yılı çiftçi açısından pek iyi geçmedi. Şu an oluşan fiyat potansiyeli açısından iyi durumda. Kimin elinde ürün kaldığı da tartışılır” dedi. 

“İNSANLARIN EKTİĞİ ÜRÜNÜN EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMASINI DİLİYORUM”

Çiftçilerin gelecek dönemde beklentilerinden bahseden Şen, sözlerini söyle sonlandırdı:“Bu sezon bölgemizde çok yağmur yağmadı. Üreticilerimiz buğday ekimlerini gerçekleştirdi. Her zaman söylüyoruz erken ekim değil, geç ekim yapılmalı. Bu yıl bu hastalıklar yaşanmasın diye üreticilerimiz olduğu kadar geç ekim yaptı. Bölgemiz pek yağış almadı. Türkiye genelinde kurak bir yıl geçti. Biz üzeri açık tarım yaptığımız için yağışların olmasını temenni ederiz. İnsanların ektiği ürünün emeğinin karşılığını almasını diliyorum. Bölgemizde buğdaylar ekildi, buğdayların çıkması, yeşermesi, tarlanın yeşil olunması isteniyor. Barajlar içinde yağış beklentilerimiz var. Çiftçi şu an sadece ekmiş olduğu buğdayın çıkmasını bekliyor. Bazı bölgelerde çıkıyor ama Keşan bölgesinde ekimini yeni yapan çiftçilerimiz de var. Yağışı yeni aldık, bu yıl en kurak yılı yaşadık. İnşallah yağışlı bir kış sezonu geçiririz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol