Şen: “Desteklerde adalet sağlanmalı”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 2021 yılında çiftçilerin beklentilerinden bahsetti. 

Şen: “Desteklerde adalet sağlanmalı”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 2021 yılında çiftçilerin beklentilerinden bahsetti. 

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Ocak 2021 Perşembe 08:22
Şen: “Desteklerde adalet sağlanmalı”

SONGÜL KONAR

Şen açıklamasında, 2021 yılı için çiftçinin gelirlerine, desteklerine hiçbir şekilde artış sağlanmadığını söyledi. 

“DESTEKLER KESİNTİSİZ OLARAK VERİLMELİDİR”

Çiftçi destek ödemelerinin zamanında yapılması gerektiğini belirten Hasan Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Destek bütçesi tarım kanununda belirtildiği gibi gayri safi milli hâsılanın en az %1 oranında olmalıdır. Destekler ekimden önce açıklanmalı ve zamanında ödenmelidir. Desteklemelerde %2-4 arası uygulanan stopaj kesintisi kaldırılmalıdır. Desteklerde adalet sağlanmalı küçük aile işletmelerine öncelik verilmelidir. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarında destekler kesintisiz olarak verilmelidir. Gençleri tarımda tutabilmek için genç çiftçilere yönelik teşvik ve destekler verilmelidir. Çeşitli nedenlerle çiftçi kayıt sistemine dâhil edilemeyen ancak tarımsal üretim yapan arazilerde tarımsal desteklerden faydalanılmalıdır. Kullanılmayan tarım alanları değerlendirilerek ithalatı azaltabilir, ülke ihtiyacımızı ve ihracat için gerekli ham maddeyi sağlayabiliriz. Temel ürünlerimiz olan patates, soğan ve domates gibi ürünlerimizde pazarlama sorunları çözülmelidir. İhracat pazarlarımızın kaybolmaması için ve iç piyasada ürün fiyatlarının üretici aleyhine gelişmemesi için portakal, soğan, limon ve patates gibi ürünlere ihracat yasakları getirilmemelidir. Tarsim sigorta primleri düşürülmeli, ÇKS’ye kayıtlı olmayan çiftçiler tarım sigortası yaptırabilmelidir.”

“ÜRETİM PLANLAMASI TÜM ÜRÜNLERDE SÜRATLE HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Her türlü ithalatın kısa zamanda ülke gündeminden çıkarılması gerektiğini önemle hatırlatan Şen, “Acilen toplulaştırma çalışmaları tamamlanmalıdır. Verimli tarım arazileri korunmalıdır. Toprak koruma kurumlarında ziraat odaları daimi üye olmalıdır. Çiftçilerimiz ekonomik açıdan örgütlenmeli ve desteklenmelidir. Bu örgütler idari ve mali yönde güçlendirilmeli fonksiyonel ve profesyonel olmalıdır. Üretim planlaması tüm ürünlerde süratle hayata geçirilmelidir. Sözleşmeli üretim, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları yaygınlaştırılmalıdır. Depo kurulumu tüm bölgelerde destekleme kapsamına alınmalıdır. Ülke içi bitkisel ve hayvansal üretim teşviklerine devam edilerek besilik dana dâhil her türlü ithalatın kısa zamanda ülke gündeminden çıkarılması sağlanmalıdır. Başta peynir olmak üzere ürünlere katma değer kazandırma ve markalaştırma çalışmalarına hız verilmelidir. Tarım Bağ-Kur sigortası prim gün sayısı 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir. Kadın ve genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yapılmalı, zor şartlarda üretim yapan çiftçilere her yıl için 90 gün fiili hizmet zammı verilmelidir. Primleri ödeyemeyen bazı çiftçilerimiz çalışmaya devam ederken muafiyet belgesi alarak sigortalılıklarını durdurmaktadır. Gelirleri yükseldiğinde bu durumu belgeleyip muafiyetlerini kaldırmaktadırlar. Muafiyette geçen süreler, çiftçimizin çalışma gün sayılarına eklenmelidir” diye konuştu. 

“ŞU ANA KADAR SOMUT BİR ADIM ATILMADI”    

Mecliste çiftçi borçlarıyla ilgili görüşmelerin olduğunu ve somut bir şeyin henüz olmadığını dile getiren Şen, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Mecliste çiftçi borçlarıyla ilgili çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Şu ana kadar somut bir adım atılmadı. Çiftçi borçları genelde yılbaşına kadar taksitlendirme veya cezai işlemler uygulanıyordu. Bu süreçten sonra yapılacak işlemler borçların faizlerin silinmesi yönünde veya taksitlendirmesi yönünde olabilir. Yıllardır bunlar oluyor ama çiftçiye bir şey sağlamıyor. Faizlerin tamamen silinmesi lazım. Genel Başkanımızın bu konuda açıklaması olmuştu. Pandemi sürecinde çiftçilerin borçları tıkandı, girdi maliyetleri haddinden fazla yükseldi. Çiftçi şu an pek fazla harcama yapmıyor ama yarın öbürgün ilkbahar geldiğinde çiftçimiz bunları daha çok hissedecek. 2021 yılında çiftçinin gelirlerine, desteklerine hiçbir şekilde artış sağlanmadı. Çiftçi 2021 yılında bunun acısını hissedecek.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol