Süne ile mücadele başladı

Keşan’da 320 bin dekar hububat alanı ilaçlanacak

Süne ile mücadele başladı

Keşan’da 320 bin dekar hububat alanı ilaçlanacak

22 Mayıs 2013 Çarşamba 00:03
Süne ile mücadele başladı
 Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları Nif sayımı sonucu Keşan’da süne mücadelesi yapılmasına karar verildiği ve ilaçlama çalışmalarına 21 Mayıs 2013 Pazartesi günü itibarıyla başlandığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak dün ortak bir basın toplantısı düzenleyen Keşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gökhan Kıyım ve Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, süne ile mücadelenin önemine değinerek çiftçilerin bu konuda çok duyarlı olmalarını istediler.

KIYIM: ÇİFTÇİLERİMİZ ÇOK DUYARLI OLMALI

Keşan İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin bir süredir hububat ekili alanda Nif tespiti çalışmaları yürütmekte olduğunu belirten Kıyım, “Elde edilen değerler sonucu süne ile mücadeleye başlanmasına karar verildi. Yaptığımız tespitlere göre metrekarede 14 Nif yoğunlaşmasına rastlandı. Bu da bakanlığımızın ilaçlama için ön gördüğü rakamın içinde. Bu konuda çiftçilerimizin çok duyarlı olmalarını ve buğday ekili alanların tamamını süne ilaçlamasına tabi tutmalarını istiyoruz. Bu mücadelede bütüncül hareket etmek çok önemli, süne zararlısının üstesinden ancak bu şekilde geliriz” diye konuştu.

ŞEN: ÜRETİMDE ARTIK KALİTE ÖNEMLİ

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen’de yaptığı açıklamada süne zararlısında kullanılan ilaçların çok pahalı olmadığına değinerek, ”Bu mücadele ürünümüzün kalitesi için çok önenli. Çiftçi arkadaşlarımız süne ilaçlamasını mutlaka yapmalı. Artık ne kadar mal ürettiğin değil ne kadar kaliteli mal ürettiğin önemli. Hasat sonu malın para yapmasını istiyorsak mutlaka süne mücadelesi yapılmalı. Bu süne zararlısı buğdayın proteinini yok ederek mahsulü değersiz hale getiriyor” şeklinde konuştu.

Kıyım ve Şen, Keşan’da bu yıl 320 bin dekar alanda hububat ekimi yapıldığını da belirterek, süne mücadelesinin tüm sahada yapılacağını bildirdiler.

Son Güncelleme: 22.05.2013 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol