Tarım danışmanları dernek kuruyor

Açar: “Projemiz, hem üretici hem istihdam açısından önemli”

Tarım danışmanları dernek kuruyor

Açar: “Projemiz, hem üretici hem istihdam açısından önemli”

21 Aralık 2013 Cumartesi 10:17
Tarım danışmanları dernek kuruyor
 Uzman Tarım Danışmanı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, tarım danışmanları olarak yurt genelinde dernekleştiklerini bildirdi.

Tarımsal danışmanlık hizmeti veren tarım danışmanlarını bir çatı altında toplamak amacı ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği’nin kuruluş çalışmalarının başlatıldığını ve en kısa süre içerisinde tamamlanmasının kararlaştırıldığını ifade eden Açar,Neden böyle bir oluşuma ihtiyaç duyulmuştur, neden kurulmaktadır gibi sorular sorulabilir. Bilindiği üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığımız tarafından, 21 Mayıs 2009 yılı tarihi itibari ile tarımsal alandaki danışmanlık ve yayım hizmetleri ile ilgili mevzuatı yayımlanarak serbest tarım danışmanlığı uygulanmaya sokulmuştur. Bizler de bu uygulama tebliğinin hükümlerini yerine getirerek kendimizi bu sahada bulduk. Yürümeye de devam ediyoruz. Geçen bu süre içerisinde; uygulamaya sokulan ilk tebliğ esasları ile bugün gelinen noktada uygulamalarda pekçok değişikliğin olduğunu görmekteyiz.  Değişiklikler tabii ki tarımsal danışmanlığın daha uygun şartlarda olması yönünde olmuştur. Ancak yine de sürece katkı vermek ve de gelecekte bu sahada daha fazla sorumluluk almak amacı ile de teşkilatlanmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda da adım atılmıştır.” dedi.

ORGANİZASYONU AÇAR ÜSTLENDİ

Lütfü Açar,  2009 yılında ilk defa uygulamaya sokulan ‘Tarımsal Danışmanlık’ ile ülke genelinde 24 ilde 3 bin 145 üreticinin tarımsal danışmanlık hizmeti ile tanıştırıldığını dile getirerek, şunları söyledi: “Bugün yani 2013 yılı itibari ile tüm ülke genelinde 115 bin 160 çiftçimize tarımsal danışmanlık hizmeti verilir duruma gelinmiştir. Bu sayının önümüzdeki yıl 150 – 170 bine, 2015 yılında ise 250 binin üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Hızlı bir şekilde yaygınlaşan ve amacına yönelik olarak daha sağlıklı bir yapının oluşmasına katkı vermek, üretimi projelendirerek üretimi artırmak, dünyadaki gelişmeleri paydaşları ile hızlı bir şekilde paylaşmak amacı ile de bir teşkilatlanmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu konudaki amaç; ‘Tarımsal Danışmanlık’ olgusunu oluşturmak ve de üreticimizin ihtiyaç duyduğu tarımsal alandaki bilgiyi birebir karşılıklı olarak paylaşmak, üretimde izlenebilirliği kayıt altına alarak güvenilir ürün üretilmesine katkı sağlamaktır. Netice de tarımsal alanda danışmanlık hizmeti alan üreticimize daha fazla gelir sağlamak olacaktır. Bu amaçla da uzun bir süreden beri ülke genelinde tarımsal danışmalık hizmeti veren arkadaşlarımız ile istişarelerde bulunuyorduk. Neticede takriben bir ay öncesinde yaptığımız bir istişare toplantısı ile dernekleşme çalışmaları başlatıldı. Ankara merkezde çalışmaları organize etmekle ilgili olarak eski daire başkanımız Selman Eren üstlendi, ben de ülke genelinde bu konudaki arkadaşlarımız ile ilgili organizasyonu üstlendim. İstişareler neticesinde 20 kişilik kurucular kurulu oluşturuldu ve de 17 Aralık 2013 tarihinde bakanlıkta toplanarak kuruluş çalışmaları başlatıldı. En kısa sürede çalışmaları sonuçlandırmak niyetindeyiz.”

YILSONUNA KADAR KURULUŞ ÇALIŞMALARINI SONUÇLANDIRMAK NİYETİNDEYİZ

Kuruluş  çalışmalarına Keşan’da danışmanlık hizmeti veren Tarım Danışmanı Osman Tuman ile birlikte katıldıklarını belirten Açar,  “Şunu da hemen ifade etmek isterim ki; dernekleşme oluşumuna serbest tarım danışmanlığı ve de danışmanlık şirketleri ile birlikte yayımcı belgesine sahip arkadaşlarımız ile birlikte TAR-GEL olarak görev yapan arkadaşlarımız ve danışmanlık hizmeti veren diğer kuruluşlar da üye olabilecekledir. Nitekim Ankara’daki kuruluş çalışmalarına Bursa Küçük Baş Damızlık Birliği Başkanı ile birlikte, Sakarya Arıcılar Birliği Başkanı da katılarak kurucular arasında yer almışlardır. Bu konuda geçici yönetim ve denetim kurulu oluşturulmuştur. Yılsonuna kadar kuruluş çalışmalarını sonuçlandırmak niyetindeyiz.

Tarımsal Danışmanlık ve Yayım Hizmetleri’ projesi, aslında iki kesim için önem taşımaktadır. Proje üretici açısından önemli bir projedir. Üretici açısından önemli olduğu kadar istihdam anlamında da sosyal içerikli bir projedir. Bu itibar ile de işin önemine binaen ‘Tarımsal Danışmanlık ve Yayım Hizmetleri’ projesini geleceğe daha sağlıklı bir yapı kazandırmak gibi bir mecburiyetin olduğu bilinmelidir.”  şeklinde konuştu. 

Lütfü Açar, geçici yönetim ve denetim kurullarını da şöyle açıkladı:

GEÇİCİ YÖNETİM:

1-Selman Eren (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TRGM - Ankara)

2-Lütfü Açar (Uzman Tarım Danışmanı - Keşan- Edirne)

3- Mehmet Sıddık Aydın (MSA Tarımsal Danışmanlık şirketi – Siirt)

4-İbrahim Akbulut (Tarımsal Danışmanlık Derneği  - Antalya)   

5-Kudret Çiçek (Pusula Tarımsal Danışmanlık – İzmir)

6-Zeynep Akar (Cansuyu Tar.Dan.Ltd.Şti – Gaziantep)

7-Musa Dicle    ( Tarım Ltd. Şti. Kızıltepe – Mardin)

GEÇİCİ DENETİM:

1-Mehmet Kuzucu (Tarımsal Yayım ve Dan. Derneği - Ankara

2-Tülin Aysan (Aysan Tarımsal Danışmanlık) - Konya

3-Osman Temel (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TRGM – Ankara

Son Güncelleme: 21.12.2013 10:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol