TEMA, Keşan’daki davayı kazandı

“Belediyenin itirazı reddedildi”

TEMA, Keşan’daki davayı kazandı

“Belediyenin itirazı reddedildi”

29 Mart 2017 Çarşamba 17:04
TEMA, Keşan’daki davayı kazandı

BÜLENT SAYLAM

TEMA Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Keşan Belediyesinin, geçtiğimiz ocak ayında TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliğince kazanılan davaya itirazının reddedildiğini söyledi. Buna göre 105 futbol sahası büyüklüğündeki arazinin kurtarıldığını ifade eden Çoğal, verilen bu karardan dolayı TEMA olarak mutlu olduklarını kaydetti.

105 FUTBOL SAHASI TARIM ARAZİSİ KURTARILDI

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi ve Edirne İli Toprak Koruma Kurulu Üyesi Şirin Çoğal, Keşan’da 100,57 hektar birinci sınıf mutlak tarım arazisinin amaç dışı kullanımının önlendiğini, toprağın üretilmeyen tek kaynak olduğunu ve söz konusu tarım alanının amaç dışı kullanımının mahkeme kararıyla engellenerek, TEMA'nın mücadelesiyle insanlığa kazandırıldığını söyledi. Çoğal, Keşan Belediyesinin talebi üzerine; Edirne İl Toprak Koruma Kurulunun Keşan sınırları içerisinde “Konut dışı kentsel alan” ve “Sanayi alanı” amaçlı 100,57 hektarlık bir alan için aldığı amaç dışı kullanım kararı hakkında verilen  Bakanlık Oluru’nun iptali için 1 Mart 2016 tarihinde dava açıldığını ve TEMA Vakfı’nın açtığı davanın Ocak 2017’de sonuçlanmasıyla yaklaşık 105 futbol sahası büyüklüğünde tarım arazisinin kurtarıldığını belirtti.

TEMA VAKFININ KAZANDIĞI DAVAYA BELEDİYE İTİRAZ ETMİŞTİ

22 Ocak 2017 tarihinde konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, davanın sonuçlanmasının ardından itiraz haklarını kullanacaklarını söylemişti. Özcan, “Biz belediye olarak gerekli bilgi ve belgeleri dava dosyasına ibraz ettik. Buna rağmen Sayın mahkeme tarafından aleyhimize karar verildi. Hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz kararın kaldırılması için idaremiz davanın tarafı olmamakla birlikte davalı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte istinaf yoluna başvuracağız. Söz konusu husus yargı konusu olduğundan yargılamanın sonucuna göre idaremiz gereğini yapacaktır.” şeklinde konuşmuştu.

DAVA NASIL AÇILMIŞTI?

Keşan Belediyesinin talebi üzerine, Keşan’da yaklaşık 105 hektar tarım arazisinin (105 adet futbol sahası büyüklüğünde) amaç dışı kullanımına yönelik Bakanlık Oluru’nun iptali için TEMA Vakfı tarafından açılan davada 14 Temmuz 2016 tarihinde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmıştı.

Daha önce davası açılan Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planının tadil edilerek yeniden yapılması üzerine  planın kısmen iptali için yürütmeyi durdurma istemli olarak 1 Mart 2016 tarihinde Danıştay’da dava açılmıştı. (Danıştay 6. Daire E. 2016/2337)

Son Güncelleme: 29.03.2017 23:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol