Trakya Birlik’ten ortaklarına 1.100 TL fiyat farkı

Birlik, ayrıca ortaklarına 2022 üretim sezonu için emanet (bireysel satış) yöntemiyle ürün satışı imkânı da getirdi

Trakya Birlik’ten ortaklarına 1.100 TL fiyat farkı

Birlik, ayrıca ortaklarına 2022 üretim sezonu için emanet (bireysel satış) yöntemiyle ürün satışı imkânı da getirdi

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Haziran 2022 Cumartesi 10:36
Trakya Birlik’ten ortaklarına 1.100 TL fiyat farkı

Trakya Birlik Yönetim Kurulu,  9 Haziran 2022 Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantısında 2021/2022 iş yılında ürün teslim eden ortaklarına, %40 yağlı ayçiçeği için ton başına 1.100 TL fiyat farkı verilmesi kararını aldı. 

MEHMET AYTAÇ

Fiyat farkı olarak ortaklara toplam takdim ödenecek tutarın yaklaşık 325 milyon TL olduğu açıklandı.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; “31 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek 2021/2022 iş yılı faaliyetleri kapsamında gerek ortaklarımızdan mubayaa edilen ayçiçeği stoklarının, Birliğimize bağlı fabrikalarda çok büyük oranda işlenerek mamul olarak satışının gerçekleştirilmesi gerekse de ticari faaliyetler kapsamında bütçelendirilmiş satış hedeflerine büyük oranda ulaşılması neticesinde, birliğimiz iş yılına ilişkin bilanço ve gelir tabloları 3’üncü geçici vergi dönemi Nisan 2022 mali tablolarıyla çok büyük oranda kesinleşmiştir” denildi.

TON BAŞINA 1.100 TL FİYAT FARKI

Trakya Birlik yönetimi şu açıklamayı yaptı: “Bu gerçekleşmeler üzerinden iş yılının bütününe ilişkin genel bir değerlendirme yapan Yönetim Kurulumuz, mali tablolarda ortaya çıkan müspet farkın son beş iş yılında uygulandığı üzere önümüzde ki Ocak ayında gerçekleştirilecek Birlik genel kurulunu müteakiben ortaklarımıza risturn (kar payı) dağıtımı yapılması hususunu da mütalaa etmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde, bu iş yılına has olmak üzere; dönem içerisinde ürün fiyatlarında yaşanan yüksek artış, ortaklarımızın tarımsal üretimlerini sürdürmek konusunda karşılaştıkları yüksek tutarlı girdi ihtiyacı ve artan üretim maliyetleri, paranın zamansal olarak satın alma gücünün korunması gibi kritik hususlar kurumsal sürdürülebilirlikle birlikte değerlendirilerek, 1 Ekim 2021 tarihinde açıklanan ön alım fiyatına fark fiyatı uygulanarak alım fiyatının kesinleştirilmesinin mevcut sosyoekonomik koşullarda ortaklarımız adına daha büyük fayda sağlayacağı mülahaza edilmiştir. Bu çerçevede 2021 kampanya döneminde ürün teslim eden tüm ortaklarımıza %40 yağlı baz ürüne esas olmak üzere 1.100 TL/ton fiyat farkı verilmesi karar altına alınmıştır.  Bu vesileyle kooperatifçiliğin en güzel örneğini göstererek Birliğine güvenmiş ve ürün teslim etmiş tüm üretici ortaklarımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.”

2022/2023 ÜRETİM SEZONUNDA EMANET YÖNTEMİYLE ÜRÜN TESLİM İMKÂNI

Birlikten yapılan açıklamada, 2022/2023 üretim sezonunda emanet yöntemiyle ürün teslim imkânının da getirildiği ifade edildi. Trakya Birlik’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinden elde ettiği kazancı olabildiğince artırabilmek adına, kurumsal imkânlar ve tabi olunan mevzuat doğrultusunda Birliğimizce alternatif alım modelleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu çerçevede pandemi süreciyle başlayan, iklimsel etkiler ve jeopolitik gelişmelerle artarak devam eden tarımsal emtiaların arz talep dengesi içerisinde yüksek değer kazanımlarından ilave kazanç elde etme eğiliminin tüm çiftçilerimizde ağırlık kazanan ekonomik tercih haline geldiği görülmektedir. Bu itibarla yönetim kurulumuz ortaklarımızın üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri hasat dönemi sonrasına taşıyarak daha yüksek fiyatla satışa sunma hedef ve isteğini karşılamak ve bu yolla zirai kazançlarını yükselterek ortaklık bağlarının da güçlendirilmesine katkı sağlamak maksadıyla Kesin Fiyat Yöntemiyle Alım Yöntemine ek olarak Emanet ( Bireysel Satış) yöntemiyle ürün satış imkânı sağlayan alım modelini ortaklarımızın tercihine sunma kararı almıştır. Yeni alım modeli esas ve uygulamaları konusunda ortaklarımız ortağı oldukları kooperatiflerden gerekli bilgilere ulaşarak rekolte beyan döneminde ürün teslim miktar ve yöntemini belirleyebileceklerdir. Ortaklarımıza ve birliğimize hayırlı olsun.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol