Yaylagöne’de şarbon hastalığı tespit edildi

Ortak merası bulunan Küçükdoğanca tehdit altında

Yaylagöne’de şarbon hastalığı tespit edildi

Ortak merası bulunan Küçükdoğanca tehdit altında

31 Temmuz 2013 Çarşamba 04:11
Yaylagöne’de şarbon hastalığı tespit edildi

Malkara’nın Yaylagöne Köyü’ndeki bir hayvan işletmesinde tespit edilen şarbon hastalığı nedeniyle belde karantinaya alındı.

Köyde inceleme yapan yetkililer, hasta olan hayvanlardan alınan numunelerde şarbon hastalığının tespit edilmesi sonucu, bölgeyi karantinaya alarak köye hayvan girişi ve çıkışını hastalık bitinceye kadar yasakladı.

Yetkililer, karantina işlemi boyunca tüm hayvanlarda aşılama yapılacağını, veteriner hekim kontrolünde şarbon tespit edilen hayvanların kesime sevk edileceği bildirdi.

Edinilen bilgiye göre Yaylagöne merası ile Keşan Küçükdoğanca Köyü merasının sınır olması nedeniyle hayvanların aynı ortamda bulunabilme olasılığı dikkate alınarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürlüğü tarafından Küçükdoğanca Köyü’nde koruyucu amaçlı aşılama yapılacağı da öğrenildi.

Yetkililer ayrıca şarbon hastalığı nedeniyle hastalık görülen tüm köy ve beldelerde hayvanların meralarda otlatılmasının yasaklandığını, bunun nedeninin de şarbon mikrobunun 50-60 yıl kadar toprakta bile yaşayabilmesi olduğunu dile getirdiler.

Şarbon hastalığı geçtiğimiz aylarda Beyendik Beldesi’nde de görülmüş ve bölgede uygulanan karantina ile aşılama çalışması yapılmıştı.

Son Güncelleme: 31.07.2013 04:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol