Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ve Keşan TB (Ticaret Borsası) seçimleri, 1 Nisan 2018 Pazar günü rüzgarlı bir havada ama barışçıl bir ortamda gerçekleştirildi. Aslına bakarsanız bu, Keşan’ın bir zenginliğidir. Demokrasiye olan inancının bir göstergesidir. Bu yüzden seçimlere katılan gruplar ve üyeleri kutluyorum. Seçim öncesi gerginliğin üst noktada olmasına rağmen iki oda seçiminde de demokrasi şöleni yaşandı. En gencinden en yaşlısına üyeler oylarını kullanarak bağlı oldukları odalara görevlerini yapmış oldular. 

Seçimlerin bitmesinden sonra haberi hazırlarken başlığın ne olması gerektiği konusunda herhangi bir seçimmiş gibi suya sabuna dokunmayan bir başlık mı atmak gerekirdi yoksa gerçekleri yansıtan bir başlık atmak mı gerekirdi diye düşündük. Gerçekleri söylemek zordur ve bedeli de vardır. Baştan suya sabuna dokunmayan başlık atma düşüncesi hakimdi ama seçim sonuçlarını sorgulatan bir başlıkta karar kıldık. Bu anlamda “Kazanan Sarı Liste ama…” dedik ve sorgulanması için okurlarımızı baş başa bıraktık.

Evet, seçimi Sarı Liste kazandı ama seçim sonuçlarını sorguladığınızda eski oda meclisi gibi blok bir meclis oluşmadı. Sarı Liste’nin 17 üyesine karşın Kırmızı Liste ise 14 üyeyle karşılık verdi. Seçime katılımın da yüksek olması nedeniyle 603 oy alan Sarı Liste’ye karşın 548 Kırmızı ve 20 Turkuaz Liste’nin oy alması aslına bakarsanız çok dengeli bir meclis aritmetiği ortaya çıkardı. 

Seçim sırasındaki demokrasi şöleni 4 yıl boyunca meclis toplantılarında da sürecek. İşte bizim de haberimizin başlığında vurgulamak, sorgulamak istediğimiz buydu. Seçimi kazanan Sarı Liste ama dengeli bir meclis olacak, belki hararetli toplantılarda ortak akıl kullanılacak veya kullanılmayacak. 

Aslına bakarsanız bu meclis tablosu bana 1999 Genel ve Yerel Seçimlerinde Keşan Belediyesi Meclisini aritmetiğini hatırlatıyor. 

Devamı gelecek…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol