16 Nisan’da neden sandığa gideceğim?

16 Nisan’da neden sandığa gideceğim?

10 Nisan 2017 Pazartesi 00:02
16 Nisan’da neden sandığa gideceğim?

Önümüzdeki hafta önemli bir seçim var. En azından benim gibi düşünen milyonlar var seçimin önemi konusunda. Daha önce gittiğiniz seçimler gibi olmayacak bu seçim.

Hani şu tanıdığınız için bir oy verdiğiniz, arkadaşınızın dayısının aday olduğu ve sizin de “ya ne demek tabii ki de arkadaşım veririm oyumu” dediğiniz gibi bir seçim değil bu. Benim ve milyonların önemsediği seçime en çok da şu sebeplerle gidip oy kullanacağım.

En önemlisi de vicdanım “bu seçime git ve bir oy ver” diyor. Bugüne kadar oy verme yaşımın tuttuğu günden bugüne hiçbir seçimde oy kullanmamazlık yapmadım. Bana verilen bu kutsal hakka nankörlük etmedim. Bu hakkı almak için dünya üzerinde kaç ülkede savaşlar verilmiş ve şu an verilmekte bunun farkındayım. Şimdi “Şimdiye kadar oy verme görevini kaçırmamışsın, o zaman vicdanın sana niye ‘bu seçime git ve bir oy ver’ diyor” diyebilirsiniz.

Evet, neden bu seçime gidip bir oy vermek gerektiğini söylemek isterim.

Bana göre çok haklı nedenlerim var…

Önümüzdeki hafta ben en çok da babamın babası rahmetli dedem Yusuf Saylam için seçime gideceğim. Keşan’da Telefoncu Yusuf diye bilinen dedem için oy kullanacağım. Çünkü O, 4 yaşındayken Balkan harbinde annesi, dayısı ve bir kardeşi ile babasız Keşan’a gelmiş ve bu devlete 2 kere olmak üzere 5 yıl askerlik yapmış Telefoncu Yusuf için oy kullanacağım. Askerde öğrendiği telefon tamirciliği ile 5 çocuğunu topluma kazandırmış, yaşamı boyunca tüm seçimlerde oy kullanmış ve son anına kadar emeğiyle çalışmış dedem için oy kullanacağım. En çok da dedemin telefoncu dükkânında şezlongunun başında eksik etmediği askerlikte komutanı olan İsmet İnönü ile Mustafa Kemal Atatürk’ün yan yana sohbet ettiği fotoğrafının bende bıraktığı o temiz anı için oy kullanacağım.

Ben en çok da annemin babası dedem Hüseyin Aksoy için seçime gideceğim. İlkokuldan sonra bir bavulla Kepirtepe’ye Köy Enstitüsüne giden öğretmen dedem Hüseyin Hoca için oy kullanacağım. Kalkınmanın köyden başlatılması fikri ile tüm yurtta açılan Köy Enstitülerinden biri olan Kepirtepe’den mezun olan Hüseyin Dedem 30 yıl bu ülkeye hizmet eden köyünde öğretmenliğe başlayan sonra Keşan’da Zafer İlkokulundan emekli olarak görevini tamamlayan ve binlerce öğrenciye öğretmenlik yapan Hüseyin Dedem için oy kullanacağım. Tek maaşla 3 evladının kendisi gibi öğretmen olmasını sağlayan o durmak bilmeyen çalışkan öğretmen dedem Hüseyin Aksoy için oy kullanacağım. Emekli olduktan sonra Köy Enstitülerinin kendilerine verdiği üretim ruhunu arıcılık yaparak devam ettiren ve memleketin dört bir yanında son anına kadar emeğiyle çalışmış dedem için oy kullanacağım.

Ben en çok da babaannem ve anneannem için seçime gideceğim. En çok da cumhuriyetten önce doğan, 2013 yılında 93 yaşındayken vefat eden ve ömrü boyunca yapılan tüm seçimlere giden babaannem Hafize Saylam için oy kullanacağım. 2. Dünya savaşının başlamasıyla beraber eşini Diyarbakır’a askere gönderen 2 çocuğuyla 2 sene bir başına kalan babaannem için oy kullanacağım. En çok da anneannem için oy kullanacağım. Öğretmen olan 3 evladını yetiştiren ve babaannem gibi ömrü boyunca tüm seçimlerde oy kullanan anneannem Ayşe Aksoy için 16 Nisan’da sandığa gideceğim.

Ben en çok da eşimin dedeleri için seçime gideceğim. Biri zahireci Mehmet Çakır diğeri Kadıköy Muhtarı Şevket Uslu için oy kullanacağım. En çok da Keşan’a vergi dairesi kurulması için gerekli sayının sağlanmasında vergiye tabi olarak katkıda bulunan Mehmet Dedem için oy kullanacağım. Ticaret Borsasının ve Odasının kurucu üyelerinden 13 numaralı vergi mükellefi Mehmet Çakır için sandığa gideceğim.

Kadıköy’e baraj kurulsun diye varını yoğunu veren, baraj inşaatında yöre halkının sigortalı olmasını sağlayanlardan biri olan Kadıköy Muhtarı Şevket Dedem için oy kullanacağım. Köye misafir geldiğinde misafiri aç göndermeyen, arsasını Kadıköy’deki çocuklar okusun diye devlete bağışlayan ve Keşan hükümet konağına asansör yapılması için çoğu kez Keşan’ın yerel gazetelerine açıklama yaparak asansörü yaptıran Şevket Uslu için sandığa gideceğim.

Kadıköy Barajından söz etmişken Keşan’a ve Türkiye’ye büyük hizmetleri bulunan DSİ (Devlet Su İşleri) Genel Müdürlüğü Edirne Teşkilatı Sulama ve Barajlar Başmühendisi Çamlıcalı CHP Edirne Milletvekili Yüksek İnşaat Mühendisi Süleyman Sabri Öznal için sandığa gideceğim. En çok da bu huysuz ihtiyar için oy kullanacağım. Edirne’den Enez’e kadar su baskınlarını önlemek için seddenin başmühendisliğini yapan, milletvekili iken İpsalalı topraksız işçiler için hazineden toprak isteyen, Cumhuriyet Gazetesini okumadan bir gününü geçirmeyen sevgili parlamenterimiz Süleyman Amca için seçime gideceğim.

Az önce size saydıklarımın aile bireylerimin hepsi bu dünyadan göçüp gittiler. Bu Cumhuriyete hizmet ettiler bu cumhuriyetle vatandaş oldular. Ürettiler, üreten insanlar yetiştirdiler onlara bir oy borcum var en çok da ben onlar için seçime gideceğim ve oyumu kullanacağım.

Evet, ben en çok da ailem için seçime gideceğim. Küçük kızım Güneş için oy kullanacağım ve O da ailemin bireyleri gibi bu cumhuriyette özgür bir birey olarak yaşasın diye.

Son Güncelleme: 10.04.2017 00:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gurel 2017-04-10 00:45:07