75 yaşındaki Ramis Çelik, 10 bin lira bulsa Bağ-Kur’dan emekli olacak

Ne emeklilik ne de Yeşil Kart imkanlarından yararlanabiliyor

75 yaşındaki Ramis Çelik, 10 bin lira bulsa Bağ-Kur’dan emekli olacak

Ne emeklilik ne de Yeşil Kart imkanlarından yararlanabiliyor

20 Aralık 2012 Perşembe 00:04
75 yaşındaki Ramis Çelik, 10 bin lira bulsa Bağ-Kur’dan emekli olacak

 Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki Ramis Çelik, Bağ-Kur emekliliğini hak etmesine rağmen, 10 bin lirayı bulan borcunu ödeyemediği için yıllardır bu haktan mahrum ve çaresizlik içinde yaşam mücadelesi veriyor. Kayıtlarda Bağ-Kur’lu olarak görünen Çelik, bu nedenle de, ne Keşan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yardımlarından ne de Yeşil Kart’ın sağlık imkanlarından yararlanabiliyor.

DEVLETİM BANA SAHİP ÇIKSIN

Yukarı Zaferiye Mahallesi Cami’nin hemen karşısında bulunan küçücük evinde görüştüğümüz Çelik, “2 yıldır çok büyük sağlık sorunlarım var. Ölüp gideceğim ama bir doktor yüzü bile göremedim. Devletim bana sahip çıksın.” dedi.

DERDİMİZE BİR ÇARE

Eşi Sebahat Çelik de yaşadıkları olayları şöyle anlattı: “Hem yaşlı hem hasta kocam, bir süre önce vefat eden oğlumun karısı gelinim, 14 yaşındaki torunumuzla işte bu evde barınmaya çalışıyoruz. Ben 3 ayda bir 400 lira fakir maaşı alıyorum. Bundan 2 yıl öncesine kadar kocam da bu maaşı alıyordu. Elimize geçen bu para ile gelinim ve torunumla birlikte geçinmeye çalışıyorduk. Kocam Bağ-Kur’lu diye üç ayda bir aldığı fakirlik maaşı iki yıldır kesildi.  Bu yüzden vakıftan aldığımız kömür yardımı da uzun zamandır yapılmamaya başlandı. En kötüsü de Yeşil Kartı’nın iptal edilmesi oldu. Hiçbir sağlık imkanından yararlanamıyor.

DESTEK BEKLİYORUZ

Bağ-Kur’a 10 bin lira borcumuz olduğu söyleniyor. Bu parayı ödersek emekli olacakmış. Bunun için çalmadığımız kapı kalmadı. Bankalara gittik, yaşı 75 olduğu için kredi vermediler. Vakfa başvurduk ama burada da işimiz olmadı. Bağ-Kur’a olan bu borcumuzun ödenmesinde devletimizin ve hayırsever vatandaşlarımızın yardım ve desteğini bekliyoruz. Bize de bir el uzatsınlar. Kocam emekliliği kazanıp maaş almaya başladığında borcumuzu aylık taksitler halinde ödemeye hazırız. Yeter ki bu çaresizlikten kurtulalım.”

Yaşamını uzun yıllar klarnet çalarak kazanan, daha sonra yakalandığı astım hastalığı nedeniyle bu işi bırakıp, elden ayaktan düşene kadar üç tekerlekli araba ile domates satıp evinin geçimini sağlayan 75 yaşındaki Ramis Çelik, şimdi Bağ-Kur borcunu ödemek için uzatılacak bir yardım eli bekliyor. Hem O, sadece almaktan yana değil, “Elime maaşım geçmeye başladığında taksit taksit ödeyeceğim” diyor.

 

Son Güncelleme: 30.03.2017 20:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol