Sosyal medyadan saldırmak

Bülent Saylam

Sosyal medyadan saldırmak

Bülent Saylam

31 Mart 2017 Cuma 00:02
Sosyal medyadan saldırmak

İnternet, çağımızın eşsiz buluşu. Eşsizliği, dünyada gidemediğimiz yerlere oturma odamızdan, işyerimizden, sokaktan, aklımıza gelebilecek her yerden gidebilmemizdedir. Göremediklerimizi görebilmektedir. Seslerini duyabilmektedir. Bu yüzden eşsizdir. Sadece sosyal hayatımızda mı eşsizdir internet? Hayır, tabii ki de… Ekonomik, siyasal her alanda eşsizlik vardır. Bu eşsizlik bize bir özgürlük verir. Az önce yazdığımız gibi dünyanın bir ucuna gideriz internet paketimizin sunduğu internet hizmeti ile binlerce dolar harcamadan. Evet, bu özgürlüğün de bir sınırı vardır. O da her şeyde olduğu gibi ahlak kuralları çerçevesinde özgürlüğümüz kısıtlanır. Başkasının özgürlük alanının başladığı yerde bizimkinin bitmesi gibi genel kuraldır ve internette de bu geçerlidir.

Ama kimi internet kullanıcıları ise kendilerini sınırsız özgür zannederler. Sınırsız güç sahibi olduklarını ve kimsenin kendileriyle baş edemeyeceklerini düşünürler. Bu güç, o kullanıcıları o kadar etkiler ki kimlik kaybına uğrarlar. Örneğin kadınken erkek, erkekken kadın olurlar. Biraz daha açarsak kimi erkek kullanıcılar kadın ismiyle, kimi kadın kullanıcılar ise erkek ismiyle sosyal medya hesabı açarlar. Düşünün bıyıklı, sakallı ve kel bir adam (Bu örneği kimse yanlış anlamasın) sırf bu sınırsız gücü kullanmak için kullanıcı ismini kadın ismiyle alır. Neden mi? O sınırsız gücü elde etmek isteyenlere sormak gerek. Neden diye?

İnternette özellikle sosyal medyadan saldırmak da işte bu noktada kolay oluyor. Bu saldırıyı yapanlar kendilerinin cezalandırılamayacaklarını düşünürler. Son yıllarda hukuk, bu konuda epey yol aldı. Kişisel haklar korunmaya başlandı. Ama buna rağmen saldırılar sürüyor. Devlet büyükleri kendilerine saldıranlara gerekeni yaptırabiliyorlar. Fakat sade vatandaş ise kendine sosyal medyadan saldıranlara ne yapacağını henüz bilmiyor. Bu konuyu yakında konunun uzmanlarının görüşlerine dayanarak gazetemizden aktaracağız.

Sosyal medya insanların sosyalleşmesi açısından önemli ama kötü niyetli kullanıcıların elinde ise sosyal medya müthiş bir saldırı aracı. Şunu bilmen gerekiyor kötü niyetli kullanıcı, her suçun bir cezası vardır. O güç sandığın gibi sınırsız değil!

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol