Türkiye gündemi 17 Aralık operasyonları ve ardından ortaya dökülen ses kayıtlarıyla çalkalanırken, Keşan’da kamuoyunun yıllardır beklentisi olan masumane bir kavşak düzenlemesinin bile birileri tarafından “yol bulma” fırsatı olarak değerlendirilmeye çalışıldığı görülüyor.

Bu kavşaklarda onlarca kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı ve kalıcı sakatlıklara maruz kaldı. Son olarak, 23 Mart 2013 tarihinde Destek Kıtaları Kavşağı’nda meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Kazalar her ne kadar “dikkatsizlikten” de deseniz, çağdaş bir yol ve kavşak düzenlemesinin bu kazaları en aza indireceği açık ve Keşan Halkı yıllardır bu düzenlemeyi bekliyor.

Şimdi, AKP iktidarı, tam da 30 Mart Yerel Seçimi arifesinde Keşan Halkı’nın bu talebini karşılayacağı “müjde”siyle ortaya çıkıyor.

Açıklamayı; Keşan Kaymakamı, Karayolları yetkilisi ya da bir başka kamu görevlisi değil, bizzat AKP İlçe Başkanı yapıyor.

Genel olarak bakıldığında, sorunu çözecek bir proje gibi görünüyor. (Projelerin kavşak içeriklerinde bile tartışılabilecek noktalar varsa da…)

Zaten devletin yıllardır yapması gereken ama yapılmamış basit bir proje…

Ancak projeyi incelediğinizde, ortaya, hiçbir kamu yararı bulunmayan, bir kişinin yararı için birçok kişiyi mağdur edecek bir “ekleme” ortaya çıkıyor.

Deyim yerindeyse, kavşak düzenlemesi bahanesiyle kağıt üzerinde yapılmış bir “kalem oyunu”

Ama o kalem oyunu, birçok kişinin mağduriyetine sebep olurken, birilerine haksız kazanç sağlıyor.

Üstelik de devlet eliyle!

Halihazırda yasal olmayan imar durumunu yasal hale getirmek için komşu arsayı satın almak (ki, Migros AVM yıllar önce bu yolu izlemişti) veya mevcut imar yollarını kullanmak gibi bir çözüm mevcutken, Kavşak Projesi bahanesiyle, devlet eliyle yapılacak bir “yan yol”, her şeyi beş kuruş harcamadan yasal hale getiriveriyor!

Ayakkabı kutularından çıkan paralar gibi, sizin verdiğiniz vergilerle toplanan paralar, bir kavşak projesine çizilen iki çizgiyle birilerinin cebine aktarılıyor!

İnsanların can kayıpları üzerinden böyle bir “yol bulma” çabasına ancak “pes!” denebilir!

***

Bu projenin gerçekleşmesi için gereken yasal prosedür henüz uygulanmamış. Uygulanmaya başladığında, konu Keşan Belediyesi’nin gündemine gelecek. Yani, imar komisyonuna ve belediye meclisine. Sizler de 30 Mart’ta, bu ve benzer konulardaki imar değişikliği taleplerini görüşecek Keşan Belediye Meclisi’nin üyelerini seçeceksiniz.

İsterseniz kamu yararını gözetenleri, isterseniz “yan yol”cuları…

Karar sizin!

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol