ERDOĞAN DEMİR

Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan karanlık bir döneme, 12 Eylül askeri darbesine dair bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu darbe, ülkemizin demokrasiye ve insan haklarına darbe vurduğu, birçok masum insanın hayatının karardığı bir dönemi temsil ediyor.12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbe, ülkemizi uzun yıllar boyunca karanlık bir zulmün içine soktu. Birçok insan gözaltına alındı, işkencelere maruz kaldı, temel hak ve özgürlüklerimiz askıya alındı. Demokrasi askıya alındı ve milletin iradesine darbe  vuruldu. Başta Genel Başkanımız Bülent Ecevit olmak üzere tüm siyasilerin özgürlükleri engellendi. Hapse atıldılar. Partimizin yöneticileri askeri darbe döneminde cezaevlerinde işkence gördü. Cumhuriyet Halk Partisi kapatılarak mallarına el konuldu. Unutmamamız gereken bir gerçek var: Demokrasi ve insan hakları, sadece belirli bir grup için değil, tüm vatandaşlar için vazgeçilmezdir. Bugün, 12 Eylül darbesinin kurbanları ve onların aileleri için adalet arayışları devam ediyor. Onlara destek olmalı, yaşanan bu zulmü unutmamalı ve tekrar yaşanmaması için mücadele etmeliyiz.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı olarak, 12 Eylül askeri darbesinin unutulmaması ve demokrasiye olan inancımızın hep canlı tutulması gerektiğine inanıyoruz. Bugün, demokrasiyi savunmak ve insan haklarını korumak için birlikte mücadele etmek, 12 Eylül'ün karanlığını aydınlatmak için önemlidir.

Bu vesileyle, 12 Eylül darbesinde hayatını kaybedenleri anıyor, ülkemizin demokratik değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

12 EYLÜL BİLANÇOSU

Darbe sonrası; resmî rakamlara göre 650.000 kişi gözaltına alındı, 230.000 kişi askerî mahkemelerce yargılandı, cezaevlerinde ise işkence sonucu 171 kişi olmak üzere yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi idam edildi, 1.683.000 kişi ise fişlendi.