HABER MERKEZİ

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimine sokaklara çıkarak darbe girişimine karşı direnen 251 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından bugünün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmesinin 7.yıldönümü Keşan’da düzenlenen programla unutulmadı.

Keşan’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programı gerçekleştirildi.

Program 14 Temmuz Cuma günü İki Şerefeli Çarşı Camii’nde şehitler adına Mevlid’i Şerif okutulması ile başladı.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve  Milli Birlik Günü nedeniyle Asri Mezarlık'ta bulunan Şehitlikte saat 11.30’da  tüm şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Buradaki törene Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin ile şehit ve gazi yakınları ve kurum müdürleri katıldı. Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit’in okuduğu Kuran-ı Kerim ve duaların ardından protokol şehit mezarlıklarını ziyaret ederek, ailelere sabır ve başsağlığı diledi ve mezarlıklara karanfil bıraktı.

Saat 11.30’da demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğraf sergisi açıldı. Geçtiğimiz Cumartesi günü saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleşen sergiye törene Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin ile şehit ve gazi yakınları ve kurum müdürleri katıldı.

Gece saat 20.00 Keşan Kent Müzesi önünde kortej eşliğinde yürüyüşü başladı ve yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi.

Yürüyüşe Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Ak Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri daire ve kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saat 20.30 Atatürk Anıtı’nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda 

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz saat 20.45’te günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

Saat 21.00’d Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videodan halka hitap etmesi yayınlandı. 

21.30’da günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ile program devam etti.

Program Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dua okunması, Sinevizyon gösterimi, Müftülük İlahi Korusunun gösterisi, Mehteran ve Semazen Gösterisi , Sinevizyon gösterimi, Saat 00.13’te camilerden sela okunması, Şehitler için dua ve Kuran-ı Kerim okunması ve saat 01.00’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili videoların sinevizyon aracılığı ile halkımıza sunulması ile sona erdi.