ERDOĞAN DEMİR

Tören, saat 09.30 sıralarında, Alparslan Türkeş Meydanı’na bulunan Atatürk Anıtı’na, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin İlçe Müdürü Vedat Çimen tarafından sunulmasıyla başladı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından kortej oluşturuldu. Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz , Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile oluşturulan kortej, Keşan Belediye Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde açılan Türk bayrağıyla Kurtuluş Caddesi üzerinden Mehmet Gemici Cennet Parkı’na yürüdü.

MEHMET GEMİCİ CENNET PARKI’NDAKİ ETKİNLİKLER

Mehmet Gemici Cennet Parkı’nda düzenlenen etkinlikler ise saat 10.30’da, Öğretmen Derya Meracı sunumunda başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Vedat Çimen, şunları söyledi. “Gençlerimizin yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek ve karşılarına çıkabilecek her sorunun üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeleri şarttır. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk, "Türk gençliğine terk edip bıraktığımız vicdani emanet, yalnız ve daima galip olmaktır ve eminim daima galip olacaksınız" sözüyle gençliğe olan güvenini, "Bütün ümidim gençliktedir" sözüyle de beklentilerini dile getirmiştir. 

Evet biz de inanıyoruz ki, fırsat bulduğunuz ölçüde ve kendinize olan toplumsal güveni fark ettiğiniz takdirde, sizlerin başaramayacağı hiçbir şey yoktur. 

Sevgili gençler; boş zamanlarımızı daha verimli, sağlıklı ve faydalı geçirebilmek için tüm imkanlar hemen hemen ilçemizde mevcuttur. 

Gençlik ve Spor alanlarında Devletimizin ilçemize kazandırdığı yatırımlar, her bir gencimizin faydalanması için yeterli ve müsaittir. 

İşte bu vesile ile diyoruz ki; Türkiye'mizin ve insanlarımızın layık oldukları mutlu, daha müreffeh ve güçlü bir ülkeye kavuşmamız da siz gençliğimizin azmi ve heyecanıyla olacaktır.. 

Bu düşüncelerle, Büyük Atatürk'ün, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü yolunda, kurtuluş mücadelesini başlattığı, bu anlamlı günün yıldönümünde, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin bayramını kutluyor gazilerimizi ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bayramımız kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibi gösterisini sundu.

Ardından Şiir yarışmasında 1.olan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi öğrencisi Şebnem Aysima Yanbollu şiirini okudu.

Şiirin okunmasının ardından Gençlik Merkezi ve Keşan Belediye Sanat Merkezi Gençlik Orkestrası’nın müzik ziyafeti sunumu gerçekleşti.

Müzik ziyafetinin ardından Keşan Belediyesi Halk Oyunları gösterisini sundu. 

Daha sonra Keşan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Taekwondo, Karate, My Thuai ve Boks ekipleri gösterilerini sundu. 

ÖDÜL TÖRENİ

Programda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle liseler arası düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Resim dalında 3. olan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Açelya Nur Kırmaz, şiir dalında 3. olan Hersekzade Ahmet Paşa Anadolu Lisesi Öğrencisi Kübra Köseoğlu, kompozisyon dalında 3. olan Keşan Lisesi öğrencisi Ahmet Kaan Şahin, Gençlik Haftası Münazara Yarışması 3.sü Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri Beyza Seziş, Kardelen Şahin’in ödüllerini Cumhuriyet Başsavcı Vekili Lütfullah Karakaya verdi.

Resim dalında 2. olan Keşan Lisesi öğrencisi Ayşegül Fidan, şiir dalında 2. olan Keşan Lisesi öğrencisi Semiray Mısket, kompozisyon dalında 2. olan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi  Nesrin Öz,  Gençlik Haftası Münazara Yarışması 2.Keşan Anadolu Lisesi öğrencileri  Beyza Dallı, Defne Serbest’in ödüllerini Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu verdi.

Resim dalında 1.olan Keşan Lisesi öğrencisi Dilan Kıran, şiir dalında 1.olan Yusuf Çapraz Anadolu öğrencisi  Şebnem Aysima Yanbollu ve kompozisyon dalında 1. olan Keşan Fen Lisesi öğrencisi Delfin Eryılmaz, Gençlik Haftası Münazara Yarışması 1.Özlem Sude Yılmaz, Hediye Sena Tunca ödüllerini Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay verdi. 

Kültür ve Sanat Yarışmaları Bilgi Lise Kategorisi İl Birincisi Arda İpekli, Murat Sevim Özkaya, Yusuf Emir Aslan, Kültür ve Sanat Yarışmaları Lise Kategorisi Şiir Yarışması İl Birincisi Seminay Yavaşoğlu, Kültür ve Sanat Yarışmaları özgün Yorumlama Kategorisi Ses ve İcra Yarışması İl Birincisi Ege Can Coşar, Emre Asar ödüllerini Keşan Kaymakamı Cemalattin Yılmaz verdi.

Tören Keşan Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile son buldu.

SİYASİ PARTİ İLÇE BAŞKANLARI TÖRENE KATILMADI. HALKIN KATILIMI DA GEÇEN YILLARA GÖRE AZDI

Dün yapılan tören ve etkinliklerin Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ndeki bölümüne siyasi parti ileçe başkanlarının katılmadığı ve yine önceki yıllara oranla halkın katılımının az olması ise dikkatleri çekti. 

GAZİ VE MUHTARLAR EN ARKA SIRADAN TÖRENİ TAKİP ETTİ

19 Mayıs törenlerini izlemek üzere Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne gelen Keşanlı gazilerden Koray Coşkun ve Mehmet Göçer ile Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Bayram Ali Kalfalar ile Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Muaamer Gizlen’in ise töreni en arkadan izlemesi ve kendilerinin protokoldan uzak bir alanda oturmaları da vatandaşlar tarafından üzüntü ile karşılandı.

ENES BÜLENT’İN ARKADAŞLARI DA TÖRENE KATILDI

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Keşanspor Futbolcusu Enes Bülent’in okul arkadaşları da Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ndeki törene Enes’in fotoğrafı ile birlikte katılarak arkadaşlarını unutmadıklarını belirttiler.