BÜLENT SAYLAM-ERDOĞAN DEMİR-MEHMET AYTAÇ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ihale edilen projede trafikten, düzensizliğe, kaldırım ve çöp sorunlarından, görüntü kirliliği, Atatürk Anıtı’nın yeri ve meydan ismi tartışmalarına kadar işte Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Parkı dosyası.

1- ATATÜK ANITININ YERİ DEĞİŞTİ VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Meydanda ilk olarak geçtiğimiz Ocak ayında bakımı yapılacağı gerekçesiyle Atatürk Anıtı kaldırıldı. Anıtın yerinden kaldırılmasıyla boşalan alan, trafiğe açılarak meydan daraltıldı. Daha sonra yeni bir kaide yapılan Atatürk Anıtı, Emniyet Müdürlüğü karşısındaki süs havuzunun yıkılmasıyla buraya monte edildi. Anıtın yeriyle ilgili o günden beri kamuoyunda süren tartışmaların sonucunda çok sayıda vatandaş, anıtın yeni yerinden şikâyetçi oldu. Anıtın, meydanın sonunda yer almasından dolayı Atatürk’ün sırt kısmının görünüyor olması en çok eleştirilen konu oldu.

2- ANITIN ÖNÜNDEKİ KADİFE HALAT VE HALI BAKIMSIZ

Çok kısa bir süre önce Atatürk Anıtının önüne yerleştirilen kadife tören halatı ve kırmızı halı bakımsızlıktan yıpranmaya başladı. Kadife halatlardan birinin eksildiği tespit edildi.

3- SÖZLEŞME TARİHİ GEÇTİ İŞ BİTMEDİ

Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Parkı için Bakanlık tarafından açılan ihaleye göre yenileme işinin 13 Ağustos 2023 tarihinde tamamlanması gerekiyordu. Ancak bugün itibariyle meydan ve park inşaatının daha uzun süre bitirilemeyeceği anlaşıldı.

4- ATATÜRK PARKI’NDA AĞAÇLARIN KESİLDİĞİ İDDİASI

Çok sayıda vatandaş tarafından sıklıkla gazetemize şikâyet edilen Atatürk Parkı’ndaki ağaçların bir kısmının kesildiği iddiasını yerinde inceleyen ekibimiz, parkta ağaç sayısında gözle görülür bir azalma olduğunu tespit etti.

5- MİNİBÜS DURAĞI YOK VATANDAŞLAR AÇIKTA BEKLİYOR

Meydanda en göze çarpan aksaklıklardan biri de şehir içi minibüs duraklarının kaldırılması oldu. Vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını düzensiz bir şekilde açıkta bekliyor. Mevsime göre yoğun güneş veya yağış altında ara bekleyen vatandaşlar, bu durumdan şikayetçi.

6- SULAMA SİSTEMİ VATANDAŞI SULUYOR

Daha önce de haberini yaptığımız Atatürk Parkı’na bağlanan sulama sisteminin, 360 derece dönerek basınçlı suyu yola ve kaldırımdan geçen vatandaşların üzerine sıkması da eleştiri konusu oldu. Ayrıca döner kavşağa yapılan Türk bayrağı motifli metal objenin altındaki çimlerin de benzer şekilde sulandığı tespit edildi. Yaşanan kuraklığa ve kurumların vatandaşlara suyu tedbirli kullanma çağrılarına rağmen buralarda yapılan vahşi sulama tepki çekiyor.

7- İLETİŞİM NOKTASININ YARATTIĞI KİRLİLİK

Keşan Belediyesi tarafından meydanın ortasına konulan ve İletişim Noktası adı verilen konteyner yapı, meydanda görüntü kirliliği yaratıyor. Meydanın cephesini büyük ölçüde kapatan yapının arka kısmına eklenen pis su atık borusunun açıkta bırakılması ve bağlantı noktalarının etrafındaki moloz yığınları, çirkin görüntülerin oluşmasına neden oldu.

8- MEYDANDA VE KALDIRIMLARDA ÇÖP KOVASI YOK

Meydanın ve etrafındaki kaldırımların hiçbir yerinde çöp kovalarının konmaması da eleştiri konusu oldu. Çok sayıda insanın kullandığı kaldırımlarda çöp kovası olmaması sebebiyle meydanın büyük bölümünde çöp atıkları görüldü.

9- AĞAÇLAR VE ELEKTRİK DİREKLERİNİN ETRAFINDAKİ BÜYÜK BOŞLUKLAR

Meydan ve kaldırımlarda bulunan ağaç ve elektrik direklerinin altında bırakılan geniş alanlar da görüntü kirliliği yaratıyor. Ayrıca yağışlı günlerde bazı ağaçların altında toplanan su birikintileri için tahliye gider olmamasından dolayı ağaç kökleri uzun süre suda kalarak çürüme tehlikesi yaşıyor. Bazı direklerin altında ise boşta bırakılan bağlantı boruları da dikkat çekiyor.

10- MEYDANDA AYDINLATMALAR ÇALIŞMIYOR

Cumhuriyet Meydanı’nın etrafındaki kaldırımlara döşenen ve aydınlama sistemi haftalardır çalıştırılmıyor. Çok sayıda çukurun yer aldığı meydan ve kaldırımlardan gece yürüyen vatandaşlar, bunlara düşme tehlikesi yaşıyor.

11- TÜRK BAYRAĞI KALDIRILDI

Atatürk Anıtının eski yerinin yakınında bulunan dev Türk bayrağı meydan çalışmaları kapsamında kaldırıldı. Geçici olarak kaldırıldığı düşünülen Türk bayrağı ve direğinin, uzun zamandır yerine konmaması vatandaşların tepkisini çekiyor.

 

12- KALDIRIMLARDA DERİN ÇUKURLAR VAR

Kaldırımların özelikle Atatürk Parkı cephesindeki bölümünde çok sayıda derin çukur bulunuyor. Bunların bazıları gelişigüzel tahta ve taş parçalarıyla kapatılsa da ortaya çıkan görüntü çirkinlik yaratıyor. Bazı çukurlar için ise hiçbir önlem alınmadığı görüldü. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için tehlike yaratan çukurların düzgünce kapatılması isteniyor.

13- BİTKİLERİN ETRAFINA TOPLANAN ÇÖP YIĞINLARI

Atatürk Parkı’nın Yapı Kredi Bankası cephesinde, köşe kısma ekilen çeşitli bitkiler, meydan ve kaldırımlarda çöp kovası olmamsı nedeniyle etrafa saçılan çöpleri biriktiriyor. Rüzgârın etkisiyle yayılan çöpler, bu bitkilerin arasında çöp yığınları oluşturma başladı.

14- MEYDANA PARK EDEN ARAÇLAR GÖRÜNTÜYÜ BOZUYOR

Cumhuriyet Meydanı’nın üzerine zaman zaman bazı resmi ve özel araçların park ettiği görülüyor. Çeşitli etkinler sırasında organizatörlerin araçları burada park ediyor. Belediyeye ait resmi araçların da bazen burada park yapması tepki çekiyor. Ayrıca çeşitli sebeplerle meydanda hayır lokması dağıtımı sırasında meydana çıkan lokma kamyonları da kötü görüntülere sebep oluyor.

15- ATATÜK PARKI’NA YAPILAN BÜYÜK VE ÇOK SAYIDA BÜFELER

Atatürk Parkı’na çok sayıda ve büyük ölçülerde büfe yapıldığı görüldü. Bu büfelerin bazıları ise kaldırım cephesine yerleştirilerek, parkın görüş açısını kapattı. Ayrıca vatandaşlara da dinlenme ve konaklama alanları sınırlandırılmış oldu.

16- TUR OTOBÜSLERİ İÇİN AYRILAN ALAN VE TRAFİK KAOSU

Yurtdışından alışverişe gelen turistlerin otobüsleri için ayrılan durak alanı etrafında yaşanan düzensizlik ve disiplinsizlik hem trafiği hem de vatandaşların güvenliğini tehlikeye atıyor. Özelikle cumartesi günleri bu alanda yaşanan keşmekeş vatandaşları zor durumda bırakıyor. Art arda yanaşan tur otobüslerine aldıkları ürünleri yerleştirmeye çalışan turistler, yola taşarak trafiği aksatıyor. Otobüslerin, yıkılan ve otoparka dönüştürülen eski belediye alanında bir yere yönlendirilmesi isteniyor. Ayrıca meydanda otobüslerini bekleyen turistlerin dağınık ve savruk görüntüleri dikkat çekiyor.

17- KALDIRIMLAR DARALDI

Öte yandan tur otobüsleri ve şehir içi minibüsler için yer ayırmak amacıyla kaldırımda açılan cepler, kaldırımların büyük ölçüde daralmasına sebep oldu. Aynı alanda minibüs ve otobüs bekleyen vatandaşların oluşturduğu kalabalıktan dolayı vatandaşların kaldırımı rahat bir biçimde kullanamadığı görülüyor.

18- KAMU DÜZENİ SAĞLANAMIYOR

Trafik sıkışıklığı ve düzensizlik, özellikle cumartesi günleri yaşanan yoğunlukla birlikte hat safhaya çıkıyor. Keşanlılar, hiç değilse cumartesi günleri meydan emniyet ve zabıta ekiplerinin görev yapmasını, trafiği rahatlatarak vatandaşlara kolaylık sağlamasını istiyor. Söz konusu trafik kaosu gözle görülür bir biçimde yaşanırken, vatandaşlar kendi başının çaresine bakıyor.

19- MEYDANIN İSMİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENDİ

Tüm bu sorunlarla boğuşan Cumhuriyet Meydanı’nın acil bir şekilde planlanması gerekirken, geçtiğimiz perşembe günü meydanın isminin değiştirilmesi için tartışmalar yaşandı. Vatandaşlar, meydanın ismiyle değil, sorunlarıyla uğraşılmasını istiyor.

Öte yandan İş tabelasında Kent Meydanı ve Millet Bahçesi ibaresi kullanıldığı görülürken, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Parkı isimlerinin yeni dönemde kullanılmayacak mı? sorusunu gündeme getirdi.

20- DİĞER AKSAKLIKLAR

Meydanda, parkta ve kaldırımlarda gözle görülür pek çok irili ufaklık aksaklıklar bulunuyor. Meydanın etrafına geçtiğimiz aylarda serilen asfaltta yaşanan çökmeler, kaldırımlarda engelli vatandaşlar için yürüme bandı, Astsubay Orduevi önündeki kaldırımda gelişigüzel bırakılan taşlar gibi sorunlar da Medya Keşan tarafından tespit edilen diğer konular olarak göze batıyor.

SONUÇ: ACİL MÜDAHALE PLANI HAZIRLANMASI GEREKİYOR

Medya Keşan ekibi olarak, meydanların şehirlerin kalbi ve aynası olduğunu düşünüyoruz ve Cumhuriyet Meydanı’nın, ismine yakışır bir şekilde acil müdahale planı hazırlanarak baştan aşağıya düzen ve disipline alınması gerektiği konusunda yetkilileri uyarıyoruz.

MEDYA CAFE’DE BU KONU İŞLENECEK

Öte yandan bu haberle ilgili görüntüler ve yorumlar 13 Ekim Cuma günü saat 20.00’de yeni yayın dönemine başlayacak olan Medya Cafe Programı’nda yayınlanacak.