BÜLENT SAYLAM

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 2022’nin karanlık bir yıl olduğunu belirterek, ülkemizin 2023’te cumhuriyetimizin 100. Yılında iktidar değişikliği ile yeni ufuklara yelken açacağını söyledi. Çakırlar, EYT konusunda İYİ Parti olarak EYT’lilere hep destek verdiklerini söyledi. 

EDİRNE EMEKLİ ŞEHRİ, İNSANLAR 3500 TL EMEKLİ MAAŞI İLE NASIL GEÇİNİR?

Değerlendirmesine Edirne ile başlayan Çakırlar, şunları söyledi: “Edirne’de Cumartesi pazarı iğne atsan yere düşmez bir haldeyken; bugün bu tabii krismıs, yılbaşı artık ne derseniz deyin, Bulgar yok. Bulgar olmayınca yerli de yok. Yerlinin olmamasının sebebi ekonomik şartların kötülüğünden yok. O tezgahlar açılmış çok güzel ama insan yok denecek kadar azdı gördük bunları. Ülke içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar ortada. 2022’nin yaşadığımız en zor geçen bir yıl olduğunu düşünüyorum. Ekonomik şartların, enflasyonun tavan yapması, çiftçinin sanayicinin, üreticinin her türlü kesimin zorlandığı bir yıl oldu. Bir kalıp peynir 170-180 TL olmuş. 140 TL’nin  altında peynir yok. Bu insanlar evine mutfağına ne götürecek, ne kazanacak? Bakıyorsunuz Edirne yaşlı ve emekliler şehri. 3.500 TL emekli maaşıyla insanlar nasıl geçinir? Çiftçinin hali ortada. Geçen sene patlayan yani bir önceki dönemde patlayan döviz kuru, mazot gübre ne hale geldiği ortada. Ben geçmiş yılın çok karanlık bir yıl olduğunu düşünüyorum. Ekonomik açıdan ülkenin borçlanması açısından. Daha bütçe yeni yapıldı. Meclisi kapanacağın son gün 200 milyar liralık tekrar bir ek bütçe araya sıkıştırdılar.”  

2 PARTİ EYT’LİLERİN ARKASINDA DURDU

EYT’ye parti olarak destek verdiklerini dile getiren Orhan Çakırlar, değerlendirmesine şöyle devam etti: “EYT’liler uzun zamandan beri mücadele ediyorlardı. Örgütlü ve kapsamlı bir mücadelenin neler getireceğini çok iyi gösterdiler. Biliyorsunuz EYT’liler, İYİ Parti olarak sayın genel başkana defalarca gelmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi'ne de ona keza öyle. 2 parti EYT’lilerin arkasında durdu. Biz o zaman da diyorduk bu önergeleri reddediyorsunuz, yapmayın dedik. Bugün seçim yatırımı yapmaya başladılar. EYT’lierin tabii haklarıydı, aldılar. Ama ne alacaklar? Bugünkü enflasyonist dönemde bu insanların cebine 3-5 kuruş geçecek. Bu insanların çektikleri bu sıkıntıyı unutmamaları lazım. Bugün emekliler ve EYT mağdurları sadece oyunu çekse, iktidarın alacağı oy, bahsedilen rakamların çok daha altına düşecektir. Dolayısıyla bizim de iyi anlatmamız lazım. Vatandaşımızın da bunu iyi görmesi lazım.” 

SADECE GÜVENE, ADALETE İHTİYACIMIZ VAR

2023 ile ilgili olarak da Çakırlar, şu değerlendirmeleri yaptı: “2023 yıldan umutlu musunuz diyeceksiniz? Evet, umutluyum, niye umutluyum öyle ya da böyle ama Nisan ama Mayıs ama Haziran'da seçim olacak. Bu seçimin ülkenin selameti açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Vatandaşımız da artık bunun çok önemli olduğunu biliyor. Eğer siz güvenilirliğinizi arttırırsanız, dışarıya karşı güvenilirliğinizi arttırırsanız, adalet mekanizması iyi işlerse yatırımcı buraya gelir yatırımını yapar. Ülkemizin hiçbir şeye ihtiyacı yok. Sadece güvene, adalete ihtiyacımız var. Bunlar test edildiği zaman dışarıdan yabancı da gelip sermayesini yatıracaktır.” 

BU UCUBE SİSTEMDEN KURTULACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, değerlendirmesini şu ifadelerle sonlandırdı: “Çok yakın tarihe kadar Bulgar levası 80 kuruştu. Şimdi 10 TL oldu. Bizden daha ileri bir ülke mi katiyen değil. Ama adamların parası, kıymetlendi. Merkez ilçede belli insanlar faydalanıyor ama demin de ifade ettim. Vatandaş mağdur. Eğitim konusu. Artık bugün inanın bize iş aramak için müracaat eden o kadar çok üniversite mezunu çocuğun annesi, babası kendileri müracaat ediyor ki çaresiz çocukları. Adaletin olduğu gibi eğitimin de dibe vurduğunu düşünüyorum. Böyle giderse yakında üniversitelerin bazı bölümleri öğrenci bile bulamaz. Çocuk 4 sene okuyacak mezun olduktan sonra iş bulacak mı? Yok. Hani giderlerse gitsinler demek işi çözmüyor. Siz insan kaynağınızı kurutursanız ülkenin asıl beka sorununun burada olduğunu görürsünüz. Eğer siz üreticinizi çiftçinizi köyleri terk etmeye zorlarsanız beka sorununuz o zaman ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu bağlamda baktığımızda ben tekrar ediyorum, 2022 yılının kayıp bir yıl olduğunu, 2023 yılında ülkemizin 100. yıl, cumhuriyetin 100. Kuruluş yıl dönümünde yeni ufuklara yelken açacağını ve bu ucube sistemden kurtulacağını düşünüyorum. Bütün ümidimin bu olduğunu düşünüyorum.Yeni yılınızı kutluyorum.”