4 yıl aradan sonra ‘Gün Batımı Etkinliği’ gerçekleştirildi

Ulaş Demiray başkanlığa veda ederken Vakıf önerisinde bulundu

HABER-FOTO: BÜLENT SAYLAM

Etkinlikte, ressamlar Tülay Esengin, Murat Sansar ve Ürküş Eren’in resimleri sergilendi. Yazar ve şairler A. Ersin Şenerler ile Leyla Köroğlu kitaplarını imzaladı. Gün batımı sırasında etkinliğe katılanlar fotoğraf çekildiler.

DEMİRAY: BU BİR VEDA GECEM DE OLACAK

Etkinliğin sunuculuğunu üstlenen Ege Bitikli Sakin, konuşmasını yapmak üzere Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı Ulaş Demiray’ı sahneye davet etti. Duygusal bir konuşma yapan Demiray, derneğin kuruluşundan bugüne ‘3 defa gittim 4 defa geldim’ diyerek kendisini başbakan ve cumhurbaşkanlardan merhum Süleyman Demirel’e benzetmesi geceye katılanları gülümsetti.

Demiray konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Burada birbirine yabancı olan insanlar yok mutlaka herkes birbirini tanımasa da çok önemli bir kesim birbirlerini tanıyorlar. Yani aile toplantısı diyelim. Fazlaca kusurlarımıza bakmayalım birbirimize destek olalım ama bu güzelliği de sürdürmeye devam edelim diye düşünüyorum. Şimdi ben bu derneğin kurucusuyum bir süre sonra artık gençler bu işi yapsın diye Engin Yağcılar arkadaşımıza bırakmıştım. Hevesi işe girdiği bir tiyatro grubu kurdu. Bu tiyatro grubu beş kentte gösteri yaptı. Enez'in içinde de 3-4 defa gösteri yaptı. Enez böyle bir şeyi yaşamamıştı o yaşattı sağ olsun. Bir süre sonra Edirne’ye taşınmak zorunda kaldı veya istedi öyle gitti. Arkadaşlar ‘tekrar gel’ dediler. Ben de Demirel gibi 3 defa gittim 4 defa geldim. Bir süre sonra İsmet (Esengin) arkadaşımıza bu işleri devrettim. Yani burada kalmamak ve bu işin sürekli olması için kurumsal birliktelik kazansın diye ben elimden geleni yapmaya çalıştım. Fakat bir süre sonra İsmet arkadaşımızın da işlerinin yoğunluğu dolayısı ile tekrar başkanlığı ben üstlenmek zorunda kaldım. Ama artık bu son. Yaşım olmuş 77, 77 yaşında artık bir takım şeylerden de uzak kalmak durumu oluyor. Benim bu bir veda gecem de olacak. 

DERNEK ÇATISI ALTINDA İLK DEFA TİYATRO EKİBİ KURULDU

Bugüne kadar yapılan dernek faaliyetlerinde bazılarını hatırlatan Demiray, konuşmasına şöyle devam etti: “Sizlerle birlikte çok güzel şeyler yapmak istedik. Bu dernek çatısı altında ilk defa demin söylediğim gibi bir tiyatro ekibi ile Keşan’da, İpsala’da, Tekirdağ’da gösteriler yaptık. İlk defa Selanik’e bir otobüs kaldırdık Atatürk’ümüzün evine Enezlileri ilk defa biz taşıdık. Zaman geldi bazı çocuklarımıza burs verme çabasında olduk. Sürdüremedik ama inşallah güçlendikçe o görevimizi de yerine getirmeye çalışacağız.” 

BİR GÜÇ OLMA YOLUNDA EPEYCE BİR MESAFE ALDIK

Enez’le ilgili konuları görüşerek, tartışarak, gündeme getirdiklerini ve bu konuları da basınla paylaştıklarını dile getiren Ulaş Demiray, “Bunun haricinde Enez'le ilgili ne kadar konu varsa görüşülecek onları gündeme getirmeye basına duyurmaya ve kamuoyu yaratmaya dönük önemli toplantılarımız çalışmalarımız oldu. Bir güç olma yolunda epeyce bir mesafe aldık ama ben bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum. İnşallah benden sonraki arkadaşlar ve sizlerin de gayreti ve katılımları ile bir vakıf kurularak daha güçlü daha profesyonel daha etkin bir çalışma içine girilir. Bugünde de söyleyeyim ki siyasette bile Enez’de bir ağırlığımızın başladığını herkes gördü. Şu anda bile içinizde bakıyorum benim gördüğüm 4-5 tane önümüzdeki seçimlerde aday olabilecek arkadaşım var.” ifadelerini kullandı.

ENEZ’İN AYRI BİR GÜCÜ VAR HAYATA GEÇİRMENİZİ RİCA EDİYORUM

Enez’in gerçekten bir ayrı özelliği olarak ayrı bir gücü olarak hayata geçirilmesini rica eden Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı Ulaş Demiray konuşmasını şöyle sonlandırdı: Bir sivil toplum kuruluşu olarak devletle kavga etmedik ama yanlışları olması gerekenleri raporlarla, duyurularla haberlerle kamuoyuna duyurmaya çalıştık. Ben biraz uzun konuştum. Dedim ya bu bir veda konuşmasıydı. Sizlerden bu süreci sahiplenerek sürdürmenizi bu derneği güçlendirmenizi ve Enez’in gerçekten bir ayrı özelliği olarak ayrı bir gücü olarak hayata geçirmenizi rica ediyorum, bekliyorum. hepinize bu güzel gecede hem güzel bir eğlence hem de bir dostluk hâlesi içersinde güzel saatler diliyorum. çok teşekkür ediyorum sağlıkla kalın.”

Ulaş Demiray’ın konuşmasının ardından Aysun Şener Uysal, birbirinden güzel Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi.

Ardından 2023 Kartopu Ödülleri’ne geçildi. Mustafa & Arzu Vatans