BÜLENT SAYLAM

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı TARDER Başkanı Açar, yağlık ayçiçeği üretiminin bölgemizde hububat üretiminden sonra ikinci sırada yer aldığını ve bölge içerisinde hububat üretiminden sonra yaklaşık %30-35 oranında yağlık ayçiçeği üretimi yapıldığını ifade etti. Türkiye yağlık ayçiçeği üretiminin yaklaşık %70-75'inin Trakya bölgesinde ekildiğini ve Edirne ilinin de Türkiye üretiminde yaklaşık %11-12 bir üretim payına sahip olduğunu söyledi.

Açar, ekimin başladığı bazı ilçelerimiz olduğunu belirterek, özellikle kıraç şartlarda yapılacak ekimlerde erken ekimin önemli olduğunu vurguladı. Geç ekilmelerde çiçeklenme tablo oluşumunun yaz mevsiminin en sıcak günlerine denk geldiği durumlarda verim kaybının ciddi şekilde düştüğünü belirten Açar, bu nedenle özellikle kıraç şartlarda yapılacak ekimlerde ekim zamanının dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Açar, yağlık ayçiçeği üretiminin bir tarımsal faaliyet olduğunu hatırlatarak doğru bir planlama yapılması gerektiğini söyledi. Ekim öncesi hazırlıkların içerisinde ekim alanlarının özelliklerinin bilinmesi ve doğru girdi temin edilmesinin önemine dikkat çeken Açar, üreticilerin kendi bütçe imkanları doğrultusunda en ekonomik üretim planlamasını yapmaları gerektiğini de vurguladı.

Sonuç olarak, Açar üretim sezonunun bereketli geçmesini temenni ederek tarımsal üretimin bir planlama olduğunu ve emek ile bilginin doğru bir şekilde buluşmasıyla olumlu sonuçlar elde edileceğini belirtti.