ERDOĞAN DEMİR

Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Tarım Danışmanı TAR-DER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lütfü Açar, bölgemizde çeltik hasadının yapıldığı bu günlerde hasat döneminin sonuna gelindiğini açıkladı.

Açar’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Geçmiş üretim sezonuna; çeltik hasadının yapıldığı bu günler itibari ile sonuna gelinmiştir. Bir yıllık üretim ile ilgili emeğin karşılığı alınmaktadır. Özellikle girdi kullanımlarının kullanım şekli ile maliyetler; verim üzerinde önemli etkendir.  İklim özellikle kıraç şartlarda yapılan tarımsal faaliyetlerde çok daha önemli bir faktör olmak ile birlikte sulu şartlarda üretimi yapılan üretimlerde o kadar önem arz etmemektedir.

Çeltik üretiminde dekar verim Aralığının 600-800 Kg aralığında olduğu görülmektedir. Randımanlarda üretim tekniklerine bağlı kalarak istenilen oranlarda olduğu görülmüştür. Burada en önemli faktörlerin başında üretim planlanmasının doğru ve de üretim artışına yönelik planlanmasıdır. Önemli bir konudur. Çünkü bölge tarımda ve de ekonomisine katkısı itibari ile çeltik tarımı; hububat ve de yağlık ayçiçeği üretimlerinden sonra ilimizde üçüncü sırada bir tarımsal faaliyet olduğu bilinmektedir. Öyle ki ülkemiz çeltik üretiminin de takriben yarısı ilimiz genelinde yapılan bir tarımsal faaliyettir. Bu itibar iledir ki üretim planlanması hedefe yönelik planlanmalıdır.

Netice itibari ile hasadın bittiği bir devrede yeni üretim sezonu başlamaktadır. Girdi özellikleri ile birlikte girdi maliyetleri de dikkate alındığında üretim planlaması çok daha önem arz etmektedir. Bu vesile ile de yeni üretim sezonu şimdiden hayırlı olsun.”