MEHMET AYTAÇ

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın; “Edirne İli Merkez İlçesi Hadımağa Mahallesi 221 Adet Konut ve 10 Adet Dükkan İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” kapsamında işin süresi içerisinde tamamlanamamasını ve konutların hak sahiplerine teslim edilememesi sebebiyle uğranılan mağduriyetin nedenlerini ve bahse konu yapının ne zaman tamamlanacağı ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Edirne’de CHP Belediye Başkan adaylığı için önseçim kararı alındı Edirne’de CHP Belediye Başkan adaylığı için önseçim kararı alındı

Prof. Dr. Akalın, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “2019 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 100.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında, 23.06.2021 tarihinde Edirne İli Merkez İlçesi Hadımağa Mahallesi 221 Adet Konut ve 10 Adet Dükkan İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihale edilmiş ve yüklenici firma tarafından Kasım 2022 tarihinde bitirilmek koşuluyla sözleşme imzalanmıştır.

Konutlarının Kasım 2022 tarihinde teslim edilmesini büyük bir umutla bekleyen hak sahipleri yaklaşık bir yıldan beri mağdur olarak bekletilmektedir.

Bu kapsamda; bahse konu inşaatın tamamlanmama sebebi nedir? Süresi içinde tamamlanmayan inşaatta yaşanan gecikme neticesinde yüklenici firma gecikme cezası ödemekte midir? İnşaatın bitimi için ek süre verilmiş ise verilme sebebi nedir ve kaç gündür? İnşaatın geçici kabul işlemleri yapılmış mıdır? Bahse konu konutların hak sahiplerine teslimi ne zaman gerçekleştirilecektir? Gecikme sebebiyle yaklaşık 1 yıldır evlerini teslim alamayan hak sahiplerinin mağduriyetleri giderilecek midir? İnşaat alanındaki sözleşme tabelasında işin bedelinin belirtilmeme sebebi nedir? Bahse konu işin ilk İhale bedeli nedir? İş artışları ve fiyat farkları neticesinde ihale bedeli ne kadar olmuştur? İnşaat alanında işin konusu, sözleşme tarihi, işin süresi gibi zorunlu olması gereken bilgiler tabeladan neden silinmiştir ve düzeltilmemiştir?”