MEHMET AYTAÇ

Demokratik Sol Parti Keşan kurucu Cavit Deniz, Alattin Sıvacı, Mustafa Cem Akgül ve Bahattin Doğru, dün bir basın açıklaması yaparak, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, 14 Mayıs Seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararına ve AK Parti’den milletvekili adayı olmasına ser tepki gösterdiler. 

“AKSAKAL, 1985’TEN BERİ VERİLEN EMEĞİ YOK SAYMIŞTIR”

Şehitlik Parkı’nda kurucu üyeler adına açıklama yapan Cavit Deniz; “Biz eski Demokratik Solcular olarak, Ecevit’in yol arkadaşları olarak, partimizin Keşan’da kurucu üyeleri ve yıllarca hizmet etmiş kardeşlerimizle birlikte Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, partinin yetkili kurullarından kara almadan 14 Mayıs 2023 günü yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’nda Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamasını ve AK Parti sıralarında seçilebilir noktada kendine milletvekilliği adaylığı sağlamasından dolayı bu kararı kendinin siyasal ikbali için aldığı düşüncesindeyiz. Aksakal, bu kararı alırken Demokratik Sol Parti tabanını yok saymıştır. 1985’ten günümüze dek harcanan emeği yok saymıştır. Ecevitler’e ve demokratik solculara ihanet emiştir” dedi. 

“AKP İLE SEÇİME GİREN DSP’NİN, ECEVİT’İN DSP’Sİ İLE İLİŞKİSİ KALMAMIŞTIR”

Önder Aksakal’ın, genel başkanlık döneminde hiçbir varlık gösteremediğini savunan Cavit Deniz; “Genel başkanlığında hiçbir varlık gösteremeyen, Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde koltuk kapma adına aralarında HÜDAPAR’ın da bulunduğu Cumhur İttifakı’na, AKP listelerinden kendine seçilebilir yer bulmuştur. AKP ile ortak seçime giren DSP’nin, Ecevit’in DSP’si ile ilişkisi kalmamıştır. Aslında bu gerçek, Masum Türker’in genel başkan olma süreci ile başlamıştır. Önder Aksakal sürecinde de tavan yapmıştır. Önder Aksakal da bunu uygulamaya koymuştur. AK Parti, DSP’nin kendine değil, DSP’nin marka değerine karşılık Aksakal’a milletvekilliği vermiştir. Çünkü sahada <DSP bizi destekliyor> yerine, <Ecevit’in partisi de bizimle, bizi destekliyor> şeklinde propaganda yürütüyorlar. Demokratik Sol Parti, siyasal yaşamında çok yol arkadaşları edindi. 1985 kuruluş ruhunu bizler yaşatacağımıza inanıyoruz ve yaşatacağız. Mustafa Kemal ve İnönü’ye <iki ayyaş> diyen, Ecevit’e olmadık hakaretlerde bulunanlarla birlik olmak ancak Aksakal tarafından içine sindirilebilir. Biz Demokratik Sol Parti tabanı olarak, Demokratik Sol Parti’ye gönül vermiş kişiler olarak ve Demokratik Sol Parti’de, Ecevit’in 1985 ruhuna sahip çıkan kesimler olarak bu uygulamayı içimize sindiremiyoruz. Bu parti kimsenin siyasal geleceği adına kullanılacak bir miras değildir. Ecevit’in bize bıraktığı miras, Demokratik Sol Parti’dir. Fakat birilerinin siyasal ikbali adına kullanılacak bir miras olmanın ötesindedir. Biz bu nedenledir ki Ecevit’in mirasına sahip çıkıyoruz ve Aksakal’ın bu kararını reddediyoruz” şeklinde konuştu. 

“KEŞANLI ECEVİTÇİ DEMOKRATİK SOLCULARI, MİLLET İTTİFAKI’NA DESTEK VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Deniz, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokratik Sol’a, Ecevitçiler’e ihanet eden Aksakal’ı affetmiyoruz, affetmeyeceğiz. Keşan’dan bunu haykırıyoruz. Şu an burada yanımda oturan arkadaşlarım, Aksakal’dan daha fazla Demokratik Sol Parti’ye hizmet etmişlerdir. Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum. Aksakal, Demokratik Sol Parti’ye, Anavatan il başkanlığından gelmiş ve iki dönem milletvekilliği yaparak, genel başkanlığa ve tekrar milletvekilliğine yürüme adına da Demokratik Sol Parti’nin laik, demokratik, cumhuriyete sahip çıkan, üniter devlet yapısını savunan yapısına ters bir şekilde AK Parti saflarına, milletvekili olma adına katılmış. Keşanlı Ecevitçileri, Ecevit’in mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Keşan’da yaşayan Ecevitçi ve Demokratik Solcuları, Aksakal’ın kararına uymamaya, Aksakal’ın kararını reddetmeye ve Ecevit’e ve partilerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Biz cumhuriyet için, parlamenter sistem için, çocuklarımızın geleceği için, umudumuz için, umutlarımız için çağrı yapıyoruz ve Millet İttifakı’na oy vermeye davet ediyoruz. Bu nedenle Keşan’daki Ecevitçi Demokratik Solcuları, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve genel seçimde Millet İttifakı’nı desteklemeye ve oy vermeye çağırdığımı yeniliyoruz. İnanıyoruz ki siyaseten seçilebilme adına ray değiştirenleri yalnız bırakmak adına Keşanlı Demokratik Solcu Ecevitçiler, var güçleriyle Millet İttifakı’nı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı destekleyeceklerdir.”