MEHMET AYTAÇ

Demokratik Sol Parti Keşan kurucu Cavit Deniz, Alattin Sıvacı, Mustafa Cem Akgül ve Bahattin Doğru, dün bir basın açıklaması yaparak, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, 14 Mayıs Seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararına ve AK Parti’den milletvekili adayı olmasına ser tepki gösterdiler. 

AKSAKAL, 1985’TEN BERİ VERİLEN EMEĞİ YOK SAYMIŞTIR”

Şehitlik Parkı’nda kurucu üyeler adına açıklama yapan Cavit Deniz; “Biz eski Demokratik Solcular olarak, Ecevit’in yol arkadaşları olarak, partimizin Keşan’da kurucu üyeleri ve yıllarca hizmet etmiş kardeşlerimizle birlikte Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, partinin yetkili kurullarından kara almadan 14 Mayıs 2023 günü yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığı’nda Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamasını ve AK Parti sıralarında seçilebilir noktada kendine milletvekilliği adaylığı sağlamasından dolayı bu kararı kendinin siyasal ikbali için aldığı düşüncesindeyiz. Aksakal, bu kararı alırken Demokratik Sol Parti tabanını yok saymıştır. 1985’ten günümüze dek harcanan emeği yok saymıştır. Ecevitler’e ve demokratik solculara ihanet emiştir” dedi. 

“AKP İLE SEÇİME GİREN DSP’NİN, ECEVİT’İN DSP’Sİ İLE İLİŞKİSİ KALMAMIŞTIR”

Önder Aksakal’ın, genel başkanlık döneminde hiçbir varlık gösteremediğini savunan Cavit Deniz; şeklinde konuştu. 

“KEŞANLI ECEVİTÇİ DEMOKRATİK SOLCULARI, MİLLET İTTİFAKI’NA DESTEK VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Deniz, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokratik Sol’a, Ecevitçiler’e ihanet eden Aksakal’ı affetmiyoruz, affetmeyeceğiz. Keşan’dan bunu haykırıyoruz. Şu an burada yanımda oturan arkadaşlarım, Aksakal’dan daha fazla Demokratik Sol Parti’ye hizmet etmişlerdir. Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum. Aksakal, Demokratik Sol Parti’ye, Anavatan il başkanlığından gelmiş ve iki dönem milletvekilliği yaparak, genel başkanlığa ve tekrar milletvekilliğine yürüme adına da Demokratik Sol Parti’nin laik, demokratik, cumhuriyete sahip çıkan, üniter devlet yapısını savunan yapısına ters bir şekilde AK Parti saflarına, milletvekili olma adına katılmış. Keşanlı Ecevitçileri, Ecevit’in mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Keşan’da yaşayan Ecevitçi ve Demokratik Solcuları, Aksakal’ın kararına uymamaya, Aksakal’ın kararını reddetmeye ve Ecevit’e ve partilerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Biz cumhuriyet için, parlamenter sistem için, çocuklarımızın geleceği için, umudumuz için, umutlarımız için çağrı yapıyoruz ve Millet İttifakı’na oy vermeye davet ediyoruz. Bu nedenle Keşan’daki Ecevitçi Demokratik Solcuları, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve genel seçimde Millet İttifakı’nı desteklemeye ve oy vermeye çağırdığımı yeniliyoruz. İnanıyoruz ki siyaseten seçilebilme adına ray değiştirenleri yalnız bırakmak adına Keşanlı Demokratik Solcu Ecevitçiler, var güçleriyle Millet İttifakı’nı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı destekleyeceklerdir.”