HABER: ERDOĞAN DEMİR

FOTO: BÜLENT SAYLAM

Saat 10.00’da başlayan toplantıya AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yenimuhacır Belediye Başkanı Mustafa Türker, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu ve Yakup Balcı, İl Genel Meclisi üyeleri Halil Bayazıt, İsmail Keleş, Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Gençlik Kolları Başkanı Beril Üğdül ile partililer katıldı.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK FELAKETİNİ YAŞADIK"

Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük deprem felaketi ile sözlerine başlayan Aksal, şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi, ülkemizde ve dünyada yaşanan en büyük felaketlerden bir tanesini yaşadık.  Ben sözlerime başlarken depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum,  yaralı olanlara acil şifalar diliyorum, tüm milletimize geçmiş olsun diliyorum. Bugün uzmanların da kabul ettiği bütün dünyada yaşanan en büyük deprem felaketlerinden bir tanesi.  Ama inşallah bunu da hep birlikte millet olarak üstesinden geleceğiz, yaralarımızı saracağız, depremin olduğu ilk andan beri  yardım için tüm Türkiye’de birlik ve beraberlik oldu. Bölgeye yardım etmek için seferber oldu.  Edirneli hemşerilerim de depremin olduğu ilk andan itibaren elinden ne geliyorsa yardım etti. Ben deprem bölgesinde görevlendirildim, bölgemizden arama kurtarma için gidenler, yardım edenler, başkanlarımız bölgeye gittiler. Ben buradan başta Edirneli hemşerilerim olmak üzere tüm milletimize çok teşekkür ediyorum. Bu aziz millet her zor zamanda olduğu gibi ne kadar cefakar olduğunu ne kadar birlik beraberlik içinde olduğunu gösterdi. Ben de ağırlıklı olarak bölgedeydim, sayın Cumhurbaşkanımız bölgeyi iki kez ziyaret etti.  Valimiz önce Kahramanmaraş’daydı, şimdi Hatay’da. Valilerimiz bölgede hayatı normale döndürmek için çalışmalara büyük bir hızla devam ediyor. İnşallah biz bu yaraları hep birlikte saracağız, tabii ki barınma büyük sorun. Çalışmalar şu an başladı, inşallah vatandaşlarımızı güvenli evlerine kavuşturacağız. Tabii ki bizler bölgeye gidiyoruz, bölgeye deprem bölgesinden ilimize gelenler var ve buradaki vatandaşlarımız, deprem bölgesinden gelenlere evlerini açtılar, her türlü maddi manevi her türlü desteği vermeye de devam ediyorlar. Bu nedenle bölgedeki vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Partinin görevlendirmesi çerçevesinde ilk önce Adana’daydım daha sonra Hatay’a gittim, Antalya'ya gittim ve tekrar Hatay’daydım. Depremin ilk andan itibaren en ağır vurduğu illerden bir tanesi Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor, hayat yavaş yavaş normale dönmeye inşallah başlayacak. Normal nedir, tabi o şartlarda normalin tanımı birazcık farklı oluyor. Bizim Babaeski ilçe başkanımız var, onun çok yakınları oradaydı orada ekmek çıkarmaya başladılar bir fırını çalıştırmaya başladılar. Vatandaşların yanında olacağız belki orada bir sıcak ekmeğin bile çıkması önemli değil mi?”

“EYT’DEN İLK ETAPTA 2.5 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK”

Açıklamasına Meclis çalışmalarını anlatarak devam eden Aksal, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılan) düzenlemesi iligili olarak da şunları söyledi: “Toplumda çok büyük bir beklenti olan, çok uzun yıllardır emeklilikte yaşa takılanlar bu konuyu çözeceğimize milletimize söz vermiştik. AK Parti bunları gerekli kurullarında görüşerek, sonunda da çözüme ulaştıran bir partidir. EYT konusunu da gündeme aldık, kurullarımızda uzun bir süre çalıştık ve bu çalışmaların sonunda da meclise getirdik. Salı günü oylanarak kabul edildi, sayın cumhurbaşkanımız imzaladılar ve cuma günü itibari ile resmi gazetede yayınlandı. EYT için başvurular başladı ilk yılda yaklaşık 2.500.000 vatandaşımız EYT’den yararlanacak ilerleyen süreçte de 5 milyon insanın EYT’den yararlanmasını bekliyoruz, hayırlı olmasını diliyorum, bereketli olmasını diliyorum. Rabbim sağlıkla saatle inşallah harcamayı nasip etsin diyorum. Bu arada şunu da söyleyeyim  Cumhur İttifakı’nın desteği ile meclise gelen EYT bütün partiler tarafından kabul edilerek meclisten geçti.”

“UZUNKÖPRÜ'YE 200 YATAKLI HASTANE YAPILIYOR”

Bölgedeki çalışmaların devam ettiğini kaydeden Aksal, “Bölgemizdeki çalışmalar ve  hayat devam ediyor. Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz bütün hizmetlerin takipçisiyiz. Edirne’de bir huzurevi projemiz vardı çok büyük bir proje o devam ediyor. Yine Edirne’de Millet Bahçesi inşaatı devam ediyor. Uzunköprü ‘de 200 yataklı bir devlet hastanesi yapıyoruz. Keşan’da Meydan projemiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

“10 MART’TA CUMHURBAŞKANIMIZ SEÇİM ÇAĞRISI YAPACAK”

Seçim sürecine de değinen Aksal, “Bildiğiniz gibi önümüzdeki süreçte bir seçim var. Türkiye'de bir seçim var Sayın Cumhurbaşkanımız 10 Mart'ta seçim çağrısı yapacak. Yüksek Seçim kurulu seçim kararını verecektir ama biz 14 Mayıs gibi ülkemizde bir cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi olacağını ön görüyoruz. Ben şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YAPILANDIRMA MECLİSE GELECEK”

EYT düzenlemesinin ardından yapılandırma ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyleyen Aksal, “Önümüzdeki hafta uzun süredir beklenen yapılandırma meclise gelecek.  Çalışılması gereken son güne kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde bilgilendirdi. 

“BİZİM ADAYIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR”

Açıklamalarının ardından gazetecelerin sorularını yanıtlayan Aksal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 6'lı masa oluşumundan ayrılması üzerine sorulan soruya şu yanıtı verdi: “Biz ilk günden beri söyledik inanın kimin aday olduğu olacağı bizim için hiç önemli değil. Bizim ilk günden beri bizim adayımız belli. Bizim adayımız sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Onun karşısına kimin aday olacağının bizim için hiçbir önemi yok diye defalarca söyledik. Masa aslında yedi ayaklı idi.  Çok uzun süredir,  sanıyorum 12 tane toplantı yapmışlar, uzun süredir toplanıyor. Cumhurbaşkanımız her defasında söyledi: . Bir şey çıkmasını beklemiyordum. Biz bu ülkede Cumhurbaşkanlığı Sistemine niye geçtik? Seçimden önce bir koalisyon altı kişinin partinin tam yetki ile donatılmış genel başkanları nasıl karar verecek? Daha aday kim olacağı konusunda karar veremiyorlar. Zaten en başta bir yanlış var. Onlar karar verirler bizim haddimize değil ama Allah aşkına bir ana muhalefet partisinin liderinin cumhurbaşkanı adayı olmasından daha doğal ne olabilir? Muhalefet liderinin Cumhurbaşkanı adayı olması kadar doğal bir şey olamaz bu ülkede. Ama bir bakıyorsunuz karşılarında 20 yılı aşkın bir süredir iktidarda olan bir parti var.”

“BİZİM YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

Aksal, sözlerine şöyle devam etti: “İnanın bu noktadan sonra da ne yaparlar ne ederler nasıl bir yol izlerler. Yapacak çok işimiz var bakın felaket yaşanıyor bu ülkede değil mi? Kimsenin seçimle bu tartışmalarla 1 dakika bile kaybedecek vakti yok. Senelerce erken seçim dediler zaten seçime kalmış  iki buçuk ay. Yani bu kadar zaman kalmış, erken seçim diye yıllarca içim çağrısı yaptılar. Normal seçim geldi adaylarını açıklayamadılar. Tabii ki aday olacak ülkede adaylar olacaktır. Hiçbir şey çıkmayan toplantılar. Yani biz işimize gücü müze bakıyoruz. Dediğim gibi yapacak çok iş var. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hızlı bir şekilde deprem bölgesinde en önemli sorunlardan bir tanesi barınma. Biz TOKİ eliyle çalışmalara başladık. İnşaat çalışmalarına başladık. Biz daha önce söz verdiğimiz gibi bizim bölgemizde yapılacak olan İlk Evim Projesi vardı buradaki projelerimizi de durdurmuyoruz. Bu millete söz verdik, projesini yapacağız. Çok şükür deprem bölgesinde yaklaşık 234 bin tane TOKİ konutu var hiçbir tanesi bile hasar görmedi. Çalışmalara başladık, insanlarımızı güvenli konutlarına kavuşturacağız. Meclis'te deprem araştırması ile ilgili bir komisyon kurulması ile ilgili görüşmeler vardı. Meclis tutanaklarını açıp bakın. Hiçbir muhalefet milletvekili demedi. diye bir tane soru sormadı. Tam tersine muhalefet milletvekilleri dedi. Biz söz verdiğimiz gibi bugüne nasıl verdiğimiz bütün sözleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yerine getirdi. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Seçim zamanı geldiğinde yapılırcaktır. Onlar tartışmaya, konuşmaya, kavga etmeye devam etsinler. Biz işimize gücümüze bakıyoruz.”

“ADAY ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Aksal, önümüzdeki seçimlerde tekrar milletvekili adayı olup olmayacağı konusundaki sorulan soruya da şu yanıtı verdi: “Önümüzdeki dönem için aday adayı olmayı düşünüyorum ama tabii ki teşkilatımız, partimiz ilk önce karar verecektir listelere ve milletimizin teveccühüdür. Çok müsterihim. Herkese milletvekili olmak hele Edirne gibi Osmanlı'ya başkentlik yapmış bir şehri bir kenti Ankara'da temsil etmek inanılmaz büyük bir onur ve gururdur. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza ve kıymetli hemşerilerime çok teşekkür ediyorum bana bu onuru verdikleri ve gururu verdikleri için. Beş yılı aşkın bir süredir Ankara'da Edirne'yi temsil ediyorum. En yüksek karar organı olan MKYK'da görev alıyorum. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de komisyon başkanlığı yapıyorum. Gerçekten bir insana herhalde ilk döneminde az nasip olan görevleri layıkıyla yapmaya çalıştım ve çalışıyorum. Çok güzel işler yaptık beş yılda. Pandemi yaşadık, pandemi dönemi çok kolay bir dönem olmadı. Tam her şeyi toparlıyoruz derken çok büyük asrın felaketi dediğimiz depremi yaşadık.  Başvuru süreci başladığında her zaman tercim Edirne olmuştur.  Bu ülkeye hizmet etmenin çok fazla yolu var. ben onu gördüm. Edirne'ye hizmet etmekten çok büyük onur ve gurur duydum. Her zaman vatandaşlarımın içinde oldum. Her zaman ulaşılabilir olmaya çalıştım. Partimiz uygun görürse hizmet etmeye devam ederiz. Olmazsa da yapacak çok fazla iş var. Hayatta yapmak istediğim çok iş var. Çalışmaya, ve bu ülke için üretmeye inşallah Edirne milletvekili olarak ederiz.”

“BİZİM İTTİFAKIMIZDA PAZARLIK YOKTUR”

Aksal, eskiden koalisyon olan yönetim sistemini şimdi ittifak olarak isimlendirildiği şeklindeki soruyu da; “Sayın Devlet Bahçeli ile Sayın Cumhurbaşkanımızın arasındaki hukukta, inanın hiçbir zaman bir söz konusu olmamıştır. Mesele bu ülkeye hizmet etme meselesi değil mi?” şeklinde yanıtladı. 

“GÖKÇETEPE'YE YAPILAN İNŞAAT AVM DEĞİL”

Fatma Aksal, son olarak geçtiğimiz hafta gazetemize haber konusu olan Gökçetepe'de 3 katlı avm inşaatı ile ilgili olarak da; “Kim Gökçetepe'de bir alışveriş merkezi yapar? Ben bir ihtimal bile vermiyorum. Kim kalkar Gökçetepe'ye o kadar yatırım yapar? Alışveriş merkezi insanların en yoğun olarak yaşadığı yerlere yapılır, geçiş noktalarına yapılır, geçiş güzergahlarına yapılır” cevabını verdi.