MEHMET AYTAÇ

Edirne’nin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmaya, gençlerin dikkatlerini bu yöne çekmeye yönelik hazırlanan çalışma, Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü onuruna Ceren Yayıncılık tarafından bastırıldı.

Ali Koç Elegeçmez’in çok sayıda Edirne şiirinin yer aldığı ve birçok tarihi fotoğrafla süslenen kitap, 338 sayfa olarak basıldı ve raflarda yerini aldı.

ALİ KOÇ ELEGEÇMEZ KİMDİR?

Gazetemizde de çok sayıda çalışması yayınlanana emekli öğretmen ve şair Ali Koç Elegeçmez, 1950 yılında Keşan’da dünyaya geldi. Zafer İlk Okulu ve Atatürk Ortaokulu’ndaki eğitiminin ardından Edirne Erkek Öğretmen Okulu, Bursa Eğitim Enstitüsü Fizik-Kimya-Biyoloji bölümlerini bitirdi.

Eğitimlerinin ardından Malatya Akçadağ Öğretmen Okulu, Mardin/Savur Lisesi, Edirne Kız Öğretmen Okulu ve Eğitim Enstitüsü, Trakya Üniversitesi Eğitim Yüksek Okulu, 1. Murat Lisesi ve Keşan Atatürk Orta Okulu’nda toplam 25 yıl görev yapan Elegeçmez, daha sonra 15 yıl boyunca da özel eğitim kurumlarında görev aldı. 1991 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Çevre Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği ‘Çevre Konularını Der Programlarına Aktarma’ konulu yarışmada katıldığı eser ile il birincisi olan Elegeçmez, çeşitli kurum ve kuruluşlardan da teşekkür belgeleri ve plaketler aldı.