HABER MERKEZİ

İpsala’ya bağlı Turpçular köyünde yaşayan üretici Yılmaz Aslan, süt üretiminden para kazanamadığı öne sürerek Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi yöneticileri hakkında “görevi kötüye kullandıkları” gerekçesiyle İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş ve İl Genel Meclis Üyesi İsmail Aliş, İpsala’nın Turpçular Köyü’nde süt üreticisi Yılmaz Aslan’ı ziyaret etti.

ASLAN: “KOOPERATİF, BİRLİK BAŞKANLARI SUÇ İŞLİYORLAR”

Süt üretiminden para kazanamadığını öne sürerek Tarım ve Orman Bakanlığı yöneticileri hakkında İpsala Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan üretici Yılmaz Aslan, şunları söyledi:

“Bu sürdürülebilir bir şey değil. Ben değil bütün Edirne köylüsü bitti. Türkiye bitti. Süt ithal gelecek bir şey değil ki. Süt bitti köylerde. Ve bu işi yapacak bir jenerasyon yok. Acil çözüm. Serbest piyasadenen bir şey var. Arz ve talep. Mandıracı, süt sanayicisi inekleri kesime göndermez. Ne yapar yapar, maliyetine çalışır alır o sütü, peyniri stok eder yine hayatını devam ettirir. Çünkü hayvan ona lazım. Ben mandıracılık yaptım. Hala evladım yapıyor. 6 ay mal satamadığımız oldu. Kriz dönemlerinde. Stoka koyduk. İçeride hanımların, gelinlerin altınlarını bozdurduk, ödedik. Acilen açık ihale sistemine geçilmesi lazım. Burada kooperatif, birlik başkanları suç işliyorlar. Aleni bir şekilde. Ben onların hakkında mı suç duyurusunda mı bulanayım, suç duyurusunda bulunduğum zaman, efendim baskı vardedikleri zaman…”

GAYTANCIOĞLU, ANAYASININ 17’NCİ MADDESİNİ HATIRLATTI

Gaytancıoğlu, Anayasa’nın 17’nci maddesini hatırlatarak, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Yılmaz Aslan bir süt üreticisi. Tarım Bakanlığı’nı savcılığa verdi. Diyor ki, haklıyım.Anayasanın 17nci maddesi var. Ne diyor, Anayasanın 17nci maddesinde, Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını devam ettirme hakkına sahiptir.Sen yaşamını devam ettiremiyorsun.”

ALİŞ: “BÜTÜN KÖYLERDE HAYVANLAR SATILIYOR”

İl Genel Meclis Üyesi İsmail Aliş de üreticilerin para kazanamadığı için hayvanlarını satmak zorunda kaldığını belirterek, “Üreticilerimiz kalmadı. Bütün köylerde hayvanlar satılıyor. Kesime yollanıyor” dedi.

UYBAŞ: “BİR AN ÖNCE ADIM ATILMASI LAZIM”

CHP İpsala İlçe Başkanı Ahmet Uybaş ise Ulusal Süt Konseyi’nin bir an önce konuya eğilmesi gerektiğini belirterek, “Uzun zamandır süt üreticisinin bu tip sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Sizler de defalarca dile getirdiniz. Yılmaz Bey de bu sorunu dile getiriyor. Bir an önce Tarım Bakanlığı’nın, Ulusal Süt Konseyinin eğilmesi ve adım atması lazım” diye konuştu.