HABER MERKEZİ

Ayakta yanma günümüzde birçok kişinin sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalar bunu ayakaltı yanması gibi tariflemekte ve en çok geceleri yatarken şikâyetleri olmaktadır. Aslında ayakaltında yanma  bir hastalık değil, farklı hastalıkların neden olduğu nörolojik bir sendromdur. Tıbbı ismi Grierson -Gopalan sendromu olarak geçmektedir. Çok da önem vermediğimiz zaman hafif başlar ve uzun sürede ayak altında yanma şiddeti artar, aynı zamanda karıncalanma, uyuşma ve ağrı gibi şikâyetler de olabilir. Tedavi edilmezse ilerleyen zamanda geri dönmez bir sorun oluşturur. İlerleyen zamanlarda derinin uyaranları algılamasında bozukluk meydana gelir ki, buna hiperestzi denir

Sendromun oluşmasında birçok etken vardır. kronik böbrek hastalıkları, vitamin eksiklikleri, nöropatiler, kanser ve kemoterapi ilaçları, kardıovaskular dolaşım bozuklukları, hiv ve benzer enfeksiyonlar,diabetus mellitus gibi endokrinolojik hastalıkları,ağır metal zehirlenmeleri, obezite ve fazla alkol gibi  bir çok etken söyleyebiliriz.

Parkinson Hastalığı Parkinson Hastalığı

Ayakaltında olan yanma şikayeti olduğu zaman dahiliye ve nöroloji doktorlarına başvurulması uygundur. Erken tanı ve tedavi şikayetin kalıcı olmasını önler. Aynı zamanda altta yatan neden tedavi edilmiş olur.