Gökçetepe’de sahile sıfır yapılan dev bina, uluslar arası market zincirine kiralandı

4 Mart 2023: Aksal: “Kim Gökçetepe’ye böyle bir yatırım yapar? Ben böyle bir şeye ihtimal vermiyorum”

4 Mart 2023: Helvacıoğlu: “Nereden çıktı bu AVM? Basın mı çıkardı? Burası küçük bir market, bir çay bahçesi” 

MEHMET AYTAÇ

Gazetemizin 21 Şubat 2023 tarihli sayısında “Gökçetepe’ye denize sıfır AVM” başlıklı haberimizin ardından, sahilde başlatılan ve halkın tepkisini çeken inşaatın sonuna gelindi. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın, “Buraya kim AVM yapar?” ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ise “Bu haberler nereden çıktı? Burası bir çay bahçesi, küçük bir market olacak” diyerek inkâr ettikleri inşaatın, Türkiye ve dünyada birçok şubesi bulunan ve genellikle alışveriş merkezlerinde konuşlanan ünlü bir markete kiralandığı ortaya çıktı. Söz konusu marketin tabelası binaya dikilirken, bölgede yaşayan halk duruma yine tepki gösterdi. 

TABİAT PARKI İŞLETMEYE AÇILDI, İNŞAATLAR HIZLANDI

Gökçetepe’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak özel bir işletmeye verilen Gökçetepe Tabiat Parkı’nda hızla devam eden betonlaşmaya son olarak denize sıfır “AVM” de eklendi. Tabiat parkında betonarme yapıların sayısı sürekli artarken, sahilin hemen yanı başında açılan uluslar arası market, bölge halkını isyan ettirdi. 

KÖY KEŞAN’A BAĞLI AMA RUHSATLAR ÇANAKKALE’DEN

Söz konusu durumla ilgili uzun süre muhalefet partilerinde de ses çıkmazken, inşaatın durumuyla ilgili Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ile önceki dönem CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu açıklamalarda bulunmuştu. Geçmiş, inşaat için ruhsatın Edirne İl Genel Meclisi tarafından değil, Çanakkale Orman Bölge İşletme Müdürlüğü tarafından verildiğini söylemiş, Gaytancıoğlu ise TBMM’de yaptığı konuşmada; “Gökçetepe’de AVM inşaatı yapanlar, bu günü nereden alıyor?” diye sorumuştu. 

İŞLETME RUHSATINI KİM VERECEK?

Öte yandan Mehmet Geçmiş’in inşaat ruhsatı ile ilgili açıklamalarının ardından, marketin işletme ruhsatını hangi kurumu vereceği ya da verildiği merak konusu oldu. Vatandaşlar; “Bu markete işletme ruhsatını Edirne Valiliği mi, Edirne İl Genel Meclisi mi, Keşan Belediyesi mi, yoksa yine Çanakkale Orman Bölge İşletme Müdürlüğü tarafından mı verilecek” diye sordu. 

EDİRNE VALİLİĞİ, TİNY HOUSE’LARI MÜHÜRLEMİŞTİ

Edirne Valiliği’nin konuyla ilgili ne yapacağı da vatandaşlar tarafından merak edilirken, Valilik, geçtiğimiz aybaşında Gökçetepe ve Sazlıdere’de bulunan “tinyhouse” olarak bilinen ahşap ve temelsiz yapıları mühürlemişti.  

AKSAL: “GÖKÇETEPE'YE YAPILAN İNŞAAT AVM DEĞİL”

Son olarak gazetemizdeki haberin ardından AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun inşaat ile ilgili açıklamaları akıllara geldi. Fatma Aksal, 4 Mart 2023 tarihindeki basın toplantısında konuyla ilgili olarak; “Kim Gökçetepe'de bir alışveriş merkezi yapar? Ben bir ihtimal bile vermiyorum. Kim kalkar Gökçetepe'ye o kadar yatırım yapar? Alışveriş merkezi insanların en yoğun olarak yaşadığı yerlere yapılır, geçiş noktalarına yapılır, geçiş güzergâhlarına yapılır” demişti. 

HELVACIOĞLU: “BURASI ÇAY BAHÇESİ”

Aynı toplantıda konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise; “Bu haber nereden çıktı? Kim yazdı? Burası AVM değil. Burası küçük bir market, bir çay bahçesi olacak” demişti.