En son bel çevrenizi ne zaman ölçtünüz? İdeal kiloda olmanıza rağmen size obez olduğunuz söylesem! Bu durumun iki göstergesi var biri bel çevreniz, diğeri vücut yağ yüzdeniz. Karın yani bel bölgesindeki yağlanma herkesin ortak derdi. Görsel açıdan şikayetçi olsak da sorun sağlık boyutunda daha büyük. Çünkü diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın sebebi obezite. Obez olup olmadığımızın tek göstergesi boyumuza göre kilomuzun oranını hesapladığımız beden kütle indeksi (BKİ) değildir. Bel çevremiz ve vücut yağ yüzdemiz de bize obezite hakkında bilgi vermektedir. Peki bel çevremiz kaç olmalı? Vücut yağ yüzdemiz kaç olmalı? 

Türkiye’de yetişkin nüfusta obezite sıklığı %30’un üzerine çıkmıştır. Kadınlarda ise erkeklere göre bu oran daha yüksektir. 2022 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesi obezite raporuna göre obezite sıklığının en yüksek olduğu ülke Türkiye’dir. Türkiye’de yetişkin nüfusun %66.8 fazla kilolu, %32.1’i obezdir. 

Obez olup olmadığımızı nasıl anlarız? Kadınlarda bel çevresi 88 cm’nin, erkeklerde 102 cm’nin üzerindeyse sağlık riski var demektir. Vücut yağ yüzdesi kadınlarda %25’in altında erkeklerde ise %20’nin altında olmalıdır. Bu değerlerin üstünde ise hem obezite varlığından söz edebiliriz hem de sağlık riski açısından riskli gruptayız diyebiliriz.