MEHMET AYTAÇ

Belediye Meclisi üyeleri Zafer Topçu, Mithat Bulut ve Barbaros Tokgöz’ün izinli sayılarak katılmadığı oturumun açlışında konuşan Mustafa Helvacıoğlu, son dönemlerde bazı belediye işçilerinin disipline aykırı davranış ve hareketlerinden dolayı Keşan Belediyesi’nin itibarının etkilendiğini belirterek bu konuda açıklama yapma gereğini duyduğunu söyledi.

“BELEDİYENİN İTİBARI AZALIYOR”

Helvacıoğlu şöyle konuştu: “Personel suçlarımız ve bunlarla ilgili son bir ayda bazı gelişmeler oluştu. Son dönemde bazı çalışanlarımızın disiplini bozucu ve çalışma ahlakına uymayan durularıyla ilgili 4 tane olay oldu. Daha önce de oluyordu, çok hızlandı son zamanlarda. Bunu görmezden gelemezdik. Burada sendikalarımızın sergilediği duruş da çok önemli. Kabahatin yanı sıra kasten işlenmiş, topluma mâl olup kötü sonuçlar doğurabilecek durumlar bile olabilir. Dört işçimizin geçen akşam bira şişeleriyle iş üstünde arabada, çöp aracını kullanırken bir kazaya sebep oldu. Kazaya uğrayan kişi hastanede, ameliyat oldu. O gece tutanak tuttuk. Bir gece önce başka bir çalışanımız evde 320 grama yakın esrarla yakalandı. 15 gün önce başka bir kardeşimiz elektrik trafolarıyla ilgili bir göreve giderken jandarma durduruyor, 220 promil alkolle yakalanıyor resmi araçla, jandarmadan kaçıyor. 1 ay önce itfaiye aracı kaza yapıyor, alkollü çıkıyor kardeşimiz. Bunları disiplin kuruluna sevk ediyoruz. Bunların hangi iş olursa olsun, ekmeğiyle oynamak değil ama bunların bir cezası olmalı.  Bazı suçlar vardır ki bunun savunulacak bir yer kalmıyor. Doğrunun yanında, yanlışın karşısında durmayı bilmemiz gerekiyor. Disiplin kuruluna geliyor ama sendikalı kardeşlerim, işten atmak yerine affedip, iki yövmiye ceza verelim diyorlar. Bu sefer örnek oluyoruz başka işçilere, nasıl olsa bir şey olmuyor diye. Halkımıza bunun hesabını nasıl veririz, daha kötü sonuçları olursa? Belediyenin itibarı azalmaya başlıyor. Böyle olmaz. Sendikalardan bir defans hissediyorum. Bu böyle olmaz. Beni emniyet müdürü arıyor, utanıyorum. Jandarma, elemanın kaçtı diyor utanıyorum. Meclis olarak disiplin konusunda ağırlığımızı koymalıyız.”

Helvacıoğlu’nun açıklaması ve uyarılarının ardından gündem maddelerine geçildi. Toplantının il maddesinde, altyapı çalışmaları için HDPE boru alımı işinde kullanılmak üzere Keşan Belediyesi’ne  İlbank tarafından verilen 1 milyon TL tutarındaki maddi hibenin kabulu görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi.

İSTASYON MAHALLESİ’NDEKİ ARSANIN SATIŞINA ONAY ÇIKMADI

Toplantının ikinci maddesinde, eski itfaiye alanına yapılması düşünülen katlı otopark, kütüphane ve gençlik merkezi projesinin finansmanında kullanılmak üzere, Keşan Belediyesi’nin İstasyon Mahallesi’ndeki 10 bin 193,74 m2 arsasının satış talebi görüşüldü.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Hastane Caddesi’nde çalışmaların devam ettiğini ve bölgede otopark ihtiyacı olduğunu belirterek; dedi.

“BU ALNI KAYBEDERSEK, NEFES ALINACAK ALAN KALMIYOR”

Madde hakkında görüş bildiren Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Ferudun Tümer, projenin üç sene önce hazırlandığını hatırlatarak; “Hastane Caddesi’nde yoğunluk çok evet orada bir otopark olmalı. Ama biliyorsunuz ki o bölgede yapılaşma bitti. Yapılaşmanın çoğu 6 kat birçok yerde. Ciddi bir beton kütlesi ve bu beton kütlelerinin arasında burası kalmış bir alan. Buraya bir beton kütle daha koyuyor. Gençlik Merkezi ve kütüphane evet olmalı mı, olmalı. Bunlar Keşan’da var zaten. Bir de bunlar devletin yapması gereken şeyler. Bu alanı kaybettiğimiz zaman o bölgenin nefes alacak yeri kalmıyor. Otopark ihtiyaç, otopark yapılabilir. Ama otoparkın üstüne insanların nefes alabileceği, oturma alanları, oyun alanları, çocuklarımızı alıp bir çay içeceğimiz yerler olmalı. Böyle bir kütle orasını daha çok boğacaktır. Bunun için de oradaki arsayı satmamıza ihtiyaç yok. Buradaki amaç otopark yapıp trafiğin yoğunluğunu azaltmak ama böyle bir kütleyi koyarak yoğunluğu daha çok arttıracağız. Başka dertlerimiz var. O yüzden Cumhuriyet Halk Partisi olarak yerin satışına onay vermiyoruz” dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin ile İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı’nın da görüşlerini belirtmesinin ardından yapılan oylamada madde, 9 evet oyuna karşılık 14 hayır oyu ile reddedildi.

Toplantının üçüncü maddesinde, mahkeme kararıyla işe iade edilen bir personelin, belediye ile yapılan sözleşmesinde, 3. dereceli tekniker kadrosu olması gerekirken, 5. dereceli tekniker kadrosunun olarak sözleşme yapıldığı için söz konusu 5. derecenin kapatılıp, 3. derece tekniker kadrosu açılması oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının dördüncü maddesinde Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün, Meclis onayı ile kurulan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ile benzer görevler ifşa ettiklerinden dolayı 1 Mart 2023 tarihi itibari ile kapatılarak, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü adı altında Çevre Koruma ve Kontrol birimi olarak görevine devam etmesi ve boşalacak olan müdürlük kadrosu yerine aynı tarih itibari ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü kurulması oy birliği ile onaylandı.

Toplantının beşinci maddesinde, S.S.129 No’lu Paşayiğitliler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ulaşım ücret tarifelerinin güncellenmesi talebi, Plan ve Bütçe Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi.

Toplantının altıncı maddesinde Zehra Poyraz Karadaş isimli vatandaşın dilekçesiyle, İzzetiye Mahallesi Zahireciler Cad. No.54/2 adresinde bulunan işyerinin içkili yerler bölgesine alınması talebi, oy birliği ile İçkili Yerler Bölgesi Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

KONUT İNŞAATLARININ PEYZAJ KISTASLARI BELİRLENDİ

Toplantının yedinci maddesinde konut alanlarında ruhsat aşamasında peyzaj projesi istenmesine ilişkin kıstasların belirlenmesine İmar Komisyonu’nun raporu görüşüldü. Oy birliği ile alınan karara göre komisyon raporu şu şekilde onaylandı: 1- Mimari projede zemin kar taban alanı ve otopark rampasından kalan bahçe alanı 250 metrekareye kadar olan parsellerde peyzaj projesi istenmeyecek. 2- Bitişik nizam yapı nizamına sahip parsellerden peyzaj projesi istenmeyecek. 3- Peyzaj projesi zorunlu olan parsellerde otopark rampası, açık otopark alanı giriş rampasından kalan alanın minimum yüzde 50’si yeşil alan olarak kullanılacak. 4- 4B sınıfı müstakil villa yapılarında metrekare şartı aranmaksızın peyzaj projesi istenecek. Madde, sadece konut projelerinde uygulanacak.

Toplantının sekizinci maddesinde, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen dilekçeyle 493 adada imar yolu aksının değiştirilmesine ilişkin plan değişikliği talebi, oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının dokuzuncu maddesinde, Keşan Belediyesi’nin 2023 yılı Performans Programı’nın görüşülerek karara bağlanması, ikinci oturumda görüşülmek üzere oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının onuncu maddesinde Keşan Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesinin  görüşülerek karara bağlanması, ikinci oturumda görüşülmek üzere oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının on birinci maddesinde Keşan Belediyesi’nin 2023 yılında uygulanacak vergi, harç ve ücret tarifelerinin görüşülerek  karara bağlanması, ikinci oturumda görüşülmek üzere oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının on üçüncü maddesinde, İspat Cami Mahallesi Mine Sokak’taki vatandaşlardan gelen sokak isminin Muhtar Arslan Sokak olarak değiştirilmesi talebi, oy birliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

TÜMER: “SORU ÖNERGEM 4 AYDIR CEVAPLANMIYOR”

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Meclisi Üyesi Ferudun Tümer, Erikli’deki kanalın Keşan Belediyesi tarafından kiralanmasıyla ilgili olarak Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından cevaplanması istemiyle vermiş olduğu soru önergesinin, 4 aydır cevaplanmadığını hatırlatarak, acilen cevap beklediğini söyledi.

HELVACIOĞLU: “HUKUKSAL BİR SORUN VAR”

Bunun üzerine konuşan Helvacıoğlu, hukuksal bir sorun odluğunu söyleyerek; “Her şey ortada. Bütün verileri Hukuk’a verdik. Alnımız açık. Çok yönlü bir şikayet olmuş. Alnımız ak olarak çıkalım size de teslim ederiz” dedi.

Toplantının ikinci oturumu 21 Kasım 2022 Pazartesi günü yapılacak.