Dün kendi sosyal medya hesabımdan bir paylaşım yaptım. Paylaşımda üyesi olduğum CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’den istifa edeceğimi açıkladım.

Sen basit bir üyesin, istifa etsen ne olur etmesen ne olur diyebilirsiniz ama artık bir şeylerin dikkate alınması gerektiğine inanıyorum. Basit bir üyenin CHP’de önemli bir görevde bulunan bir üye kadar düşüncelerinin dikkate alınmasını istiyorum.

Bu nedenle ‘CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatine’ diyerek başladığım düşüncelerimi şu şekilde sosyal medyadan paylaştım:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatine;

Üye olarak milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliğine aday olacakları ben seçemiyorsam neden ben bu partinin üyesiyim? 

Burada bir söz hakkım yoksa üye aidatı ödeminin dışında biraz da üye aidiyetliğini yaşamak istiyoruz. 

Bu yüzden üye olmanın değerini arttırın. 

Ön seçimi getirin. 

Çarşaf listeyi getirin.

2023 seçimlerinde ön seçim kararı alınmazsa uzun yıllardır üye olduğum CHP’den istifa edeceğim ve genel merkezin belirleyeceği milletvekillerine de oy atmayacağım.

Bu da benim sözüm...

Bu arada istifa edersen et sen de kim oluyorsun denilebilir ama benim gibi düşünen çok büyük bir CHP üyesi ve CHP’ye gönül vermiş bir kesim var”

Bu paylaşımı yapmamdaki sebep benim gibi düşünen birçok üyenin olmasıdır. Mesleğim gereği insanlarla içiçeyiz. İnsanlara bir dokunduk mu bin ah işitiyoruz. İktidarı eleştirenler olduğu gibi muhalefeti de eleştirenler var. Eleştiri olmazsa gelişim olmaz. Ama eleştiri yaptık mı düşman belleniyoruz. Bunu en üstler de yapıyor. Bunu sayn Genel Başkan da yapıyor. Basından okuyoruz. Eleştiri kültürümüz maalesef yok.

Geçen yine bir yerde bir üye ile konuşuyordum. Bana söyledikleri aynen şöyle: 

“E şimdi ne olacak? Yukarıdan 4 kişiyi atacaklar biz de oy atacağız. Ben niye üyeyim o zaman? Eğer önseçim getirmezlerse Bülent, ben CHP’den istifa edeceğim. O gösterdikleri adaylara da oy moy atmayacağım” 

Birçok üye böyle düşünüyor.

2019’un sonunda CHP’de İl, İlçe teşkilatları seçimleri yapıldı. 2 yıllığına. yani 2021’de il, ilçe başkanlıkları seçimleri yapılmalıydı. Neden yapılmadı? Korona dendi, yok erken seçim var dendi ve ertelendi. Bu korona sadece CHP’ye mi var? Erken seçim sadece CHP’ye mi var? Hayır. Diğer partiler seçimlerini yaptılar. CHP niye yapmadı örgüt seçimlerini...

26 Aralık 2022 tarihinde İl, İlçe Başkanları milletvekilliği için istifa ettiler. Bugün 5 Ocak oldu. Sevgili CHP üyeleri Keşan İlçe Başkanı kim, Edirne İl Başkanı kim biliyor musunuz? Ben gazeteci olduğum halde bilmiyorum üye olsam ne yazar.

Ya sevgili CHP’li üst yöneticileri farkında mısınız 3-4 ay sonra seçime gideceğiz. Biz bu seçime nasıl gideceğiz, ne hazırlıklar yapacağız. Bizim planımız var mı? 1 sene sonra yerel seçim var. Bir planımız var mı?

Ben dededen CHP’liyim. Türkiye tarihinde seçimler ne zaman başladıysa o günden bugüne benim ailem oy kullanıyor. Son yıllarda bazı şeyleri mecburmuşuz gibi davranılmaya başlanıldı. ‘Tıpış tıpış sandığa gideceksiniz’ sözü benim çok ağrıma gitti. 

Ben özgür bir üyeyim. Milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclisi üyesi adaylarını ön seçimle seçmek istiyorum. İl, ilçe başkanını, genel başkanı blok listeler yerine demokrasinin en güzel yöntemi olan çarşaf liste ile seçelim.

Aktif üyelik sistemini getirelim. Üye aidat veriyorsa parti de aidiyet versin. Bizi değerli hissettirsin. 

Bizi değerli hissettirmek, bizi istifadan döndürmek istiyorsanız, ön seçimi, çarşaf listeyi 2 dönemi bu partinin anayasası haline getirelim.

O zaman işte hak, hukuk, adalet konusunda gerçek adımları ilk biz atmış oluruz.

Saygılarımla....