HABER MERKEZİ-YAPAY ZEKAY-BÜLENT SAYLAM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, 30 Mart 2023 Perşembe günü Kırklareli ve Edirne’ye ziyaret gerçekleştirdi. İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte kentteki Atatürk Evi'ni, esnafları ve belediye binasını ziyaret etti. İmamoğlu, Edirne’de Fatih Sultan Mehmet'in doğumunun 591. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve diğer CHP'li belediye başkanları ile birlikte halka hitap eden İmamoğlu, ülkenin demokrasi mücadelesine vurgu yaptı

KIRKLARELİ GEZİSİ

Vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan İmamoğlu, Belediyede ve Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti. İmamoğlu, Millet İttifakı'nın liderlerinin selamlarını iletti ve iktidar hedeflerini anlattı.

BÜYÜK BİR İTTİFAK ORTAYA KOYUYORUZ

İmamoğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi: "Biz, 86 milyon insanımızın iktidarı için yola çıktık. Bu memlekette hak hukuk, adalet unsurlarını tekrar güçlü bir şekilde memleketimizin önüne koyacağız. Aynı zamanda eğitimden ekonomiye, sağlıktan tarıma, aklınıza gelebilecek bütün unsurlarla ilgili yoğun bir çalışmanın içerisinde olacağız. Yani yeniden bir yapılanma, bir revizyona ihtiyacı var memleketimizin. Memleketimiz, büyük kayıplar yaşadı. Son yıllarda ciddi sorunlar yaşadı. Bu sorunları rehabilite edecek, düzeltecek bir döneme ihtiyacımız var. Onun için yola çıkıyoruz. Onun için büyük bir ittifak ortaya koyuyoruz."

GENÇLERİMİZ ÖZGÜR OLACAK

İmamoğlu, ayrıca gençlerle ilgili olarak şunları aktardı: ”Gençlerimiz özgür olacak, konuşacak, fikirlerini her yerde söyleyecek. Gençlerimizi hiç kimse susturamayacak. Onlar özgürleştikçe üretecekler. Onlar özgürleştikçe memleketin en yaratıcı unsurları olacaklar"

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

İmamoğlu'nun konuşması sırasında vatandaşlar sık sık “Her şey çok güzel olacak” sloganları attı. İmamoğlu da "Diyor ki bir akıl: 'Ben bilirim. Ben yaparım. Ben ne dersem o doğru.' Vallahi o 'Ben' diyen aklı, hemen 14 Mayıs'ta evine yollayacağız. Hep birlikte iktidar olalım. 86 milyon iktidar olsun. Her şey çok güzel olsun" diye karşılık verdi.

BİZ LİYAKETİYLE YÜKSELEN BİR ÜLKE VAR ETMEK İÇİN GELİYORUZ

Konuşmasında Millet İttifakı'nın kurucu liderleri CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Mansur Yavaş'ın selamlarını ileten İmamoğlu, şunları söyledi: “Bu memleketin en büyük sorunu: 'Ben bilirim ben yaparım ben ne dersem olur'. Ben bilirim diyen aklı 14 Mayıs'ta evine yollayacağız. 14 Mayıs'ta vatandaşına yüzünü dönen, bu memleketin 86 milyon insanın fikrinden faydalanan, onlarla düşünen onlarla üreten, bu memleketin zenginliklerini bir avuç insanlarıyla değil, milletiyle paylaşan iktidara geliyoruz. Biz bir aile iktidarını kurmaya gelmiyoruz. Biz liyakatiyle yükselen bir ülke var etmek için geliyoruz.”

İmamoğlu, konuşmasının sonunda Kırklareli halkına teşekkür ederek Edirne'ye gitmek üzere yola çıktığını belirtti. İmamoğlu'nun Kırklareli ziyareti basında geniş yer buldu.

EDİRNE GEZİSİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Mart 2023 tarihinde Edirne'yi ziyaret etti. İmamoğlu, ilk önce Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ni ziyarette bulundu. Burada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu birer konuşma yaptı. Daha sonra İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet'in doğumunun 591. yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve diğer CHP'li belediye başkanları ile birlikte halka hitap eden İmamoğlu, ülkenin demokrasi mücadelesine vurgu yaptı. 

Edirne halkına seslenen İmamoğlu, "Edirne'nin enerjisini almaya geldim. Bütün Türkiye'yi dolaşmaya başlıyorum. Harika görünüyorsunuz. Sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum" dedi.

TARİHİMİZ PIRIL PIRIL ANILARLA DOLU

Edirne'nin tarihi ve kültürel önemine de vurgu yapan İmamoğlu, "Fatih Sultan Mehmet'in doğum gününde Edirne'de olmak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, İstanbul'u Osmanlı İmparatorluğu'nda çağ açan Fatih Sultan Mehmet'in bir evladı olarak, Edirne'den sizlerle beraber olmak benim için dünyanın en mutlu olaylarından biri. Tarihimiz gerçekten pırıl pırıl anılarla dolu. Güzel insanların bize bıraktığı çok fazla emanetlerle dolu. İşte Fatih Sultan Mehmet'in bize emanet ettiği Edirne, serhat şehri" diye konuştu.

LAİKLİĞİ BU TOPRAKLARDA YAŞATAN ENTELLEKTÜEL BİR PADİŞAH

Fatih Sultan Mehmet'in entellektüel bir insan olduğunu ve laikliği savunduğunu belirten İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti: "Aslında Fatih Sultan Mehmet entellektüel bir insan. Fatih Sultan Mehmet hiçbir inançtan dolayı insanını ayırt etmemiş. Yüzyıllar önce belki de dünyada laikliği kendi büyüttüğü topraklarda yaşatan entellektüel bir padişah" kullandı.

BU ÜLKENİN UMUDU OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN

İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13. cumhurbaşkanı olması için çalıştıklarını belirtti. İmamoğlu, "Biz, 86 milyon insanımızın iktidarı için yola çıktık. Bu ülkede birinin dediği oluyorsa orada bir hata var. Bir kişi her şeyi ben bilirim diyorsa ondan korkacaksınız. Ben çok zenginim. İstanbul'da 16 milyon insanın varlığını zenginlik kabul ediyorum. Ben ülkemin 86 milyon insanımın varlığını zenginlik kabul ediyorum. Umut burada derken kendinizi işaret etmenizi istiyorum. Bu ülkenin umudu olduğunuzu unutmayın." dedi. İmamoğlu, gençlere de seslenerek, onlara ücretsiz pasaport vaadinde bulundu. İmamoğlu, "Gençlerden para almayacağız. Bizim gençlerimiz dünyadan çok şey alacaklar ama hayallerini bu ülkede yaşayacaklar. Ben sırtımı size yasladım sevgili gençler. Çok güzel bir gelecek sunacağız." diye konuştu.

BUNLAR ‘YARDIMLARI KESERLER’ DEDİ, BİZ YARDIMLARI 5 KATINA ÇIKARDIK

25 yıllık AK Parti iktidarından sonra İstanbul'u kazanarak kötü bir dönemi bitirdiklerini savunan İmamoğlu, "Bunlar sizin sosyal hizmetle ilgili size verilen yardımları keserler dediler, biz yardımları beş katına çıkarttık. Bunlar yatırım yapamazlar dediler, mayısta başladık bu mayısta bitecek. Geçen sene temmuzda başladık 300 günde 300 projenin açılışını yapıyoruz. 150 projeyi de baktım yıl sonu 190'ı bulduk" diyen İmamoğlu, çalışma arkadaşlarının da kendisi gibi deneyimli ve liyakatli insanlar olduğunu söyledi.

ONLARIN SENEDE 5 KM YAPTIKLARI YERDE BİZ 15 KM YAPIYORUZ

İstanbul'da metro, park, kreş gibi birçok alanda yaptıkları hizmetleri de yaptıklarını dile getiren İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Biz onların 25 yılda senede 5 km metro yaptıkları yerde biz neredeyse 15 km yapıyoruz. Biz İstanbul'un vadilerini rant için açmadık, İstanbul'un en güzel parklarına dönüştürüyoruz. İstanbul'da bir tane kreş yoktu. 150 tane kreş açmaya doğru gidiyoruz. İstanbul'da her konuya değinen her sorunu çözen bir yönetim olma gayreti içerisindeyiz" diyen İmamoğlu, 31 Mart seçim gecesi yaşananları hatırlattı. "Anladınız mı 31 “Mart gecesi niye sandıklardan bildirimleri kestiler? Anladınız mı?” dedi.

KENDİNİ GÜVENDE HİSSETTİĞİ ŞEHİRLERİ İNŞA EDECEĞİZ

İmamoğlu, "Depremde canlarımızı getirdik Allah rahmet etsin mekanları cennet olsun bütün oradaki mağdur olan vatandaşlarımız hepimiz emanet milletimiz emanet hükümetimize emanet memleketimiz emanet. Oraya çok güzel hizmetler hazırlıyoruz Hatay’ı Maraş'ı Adıyaman'ı hepsine yakışan bir şekilde kültürüne, yaşam kalitesine uygun bir biçimde inşaa etme hazırlığını yapıyoruz. Hep birlikte o bölgeyi ayağa kaldıracağız. Milletimizin afette canını yitirdiği değil, afette tedbirini almış kendini güvende hissettiği şehirleri inşa edeceğiz.” diye konuştu.

DÜNYAYA ANLATACAĞIMIZ MUAZZAM BİR GEÇMİŞİ VAR EDİRNE’NİN

Ayrıca İstanbul için deprem tedbirleri aldıklarını ve Marmara bölgesi için çalıştıklarını söyleyen İmamoğlu,"İstanbul için tedbir alıyoruz. Marmara bölgesi için çalışıyoruz. Bu bölgede yeni atılımlarda bulunacağız. Ben dedim başkanımıza Edirne'yi Avrupa'nın en seçkin kenti yapmalıyız. Bize tarihin emanetidir Edirne. Burada her inanç her kültür bir arada yaşamıştır. Dünyaya anlatacağımız muazzam bir geçmişi var Edirne’nin. Onun için işimiz çok ama topraklarımız bereketli Edirne gibi memleketimizin her yanına bereket ve bolluk gelsin istiyoruz bunu birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER YAPMALIYIZ

İmamoğlu, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinerek, "Zamanımız az çok az zamanda çok ve büyük işler yapmalıyız. Aynen Mustafa Kemal Atatürk'ün onuncu yılda çok az zamanda çok büyük işler başardık dediği gibi biz aynı başarıyı birlikte göstermeliyiz hepinize çok güveniyoruz. Ramazan ayımız mübarek olsun, yolumuz açık olsun, evleriniz bereketli olsun, gençlerimizin yolu olsun, çocuklarımızın hayatı şenlik içinde geçsin,  hepinizi çok seviyorum her şey çok güzel olacak" dedi.

İmamoğlu'nun Edirne'deki konuşması büyük ilgi gördü. Vatandaşlar İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu ve sloganlar attı. İmamoğlu da vatandaşlarla selamlaştı ve fotoğraf çektirdi.