Berber ve kuaförlere ‘tıbbi atık kutusu’ dağıtılıyor

MEHMET AYTAÇ

GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) ve Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığı’nın işbirliği ile hazırlanan projeyle Keşan’da faaliyet gösteren berber, kuaför ve güzellik merkezlerine tıbbi atık toplama kutusu dağıtımına başlandı.

Kutuların ilk dağıtımı dün berber esnafı Mesut Çakır’ın işyerinde gerçekleştirildi. Buradaki teslim sırasında bir açıklama yapan GÜNEKAB Başkanı Erhan Engin, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek; “Berber ve kuaförlerimizde bulunan jetlerin ve kesici aletlerin, çöplere atılması sonrasında bir sıkıntılı durumlar oluşuyordu. Nedir bu sıkıntılı durumlar? Bizim gerek atık geri kazanım ünitelerimizde ayrıştırma sırasında çalışanlarınızın eline batması veya işte elini kesmesi gibi gerekse konteynırdan geri dönüşüm malzemesi toplayan vatandaşlarımızın yaralanmasıyla ilgili gerekse sokak hayvanlarının işte sokak köpeklerinin, kuşların bu jiletleri, iğneleri ve bilumum kullanılan kesici delici aletleri yemeklerle birlikte yutuyor olmalarından dolayı bir telef durumu vardı. Biliyorsunuz bunlar tıbbi atık olarak geçmekte. Çünkü insan teniyle ve kanıyla buluşabilmekte ve bulaşıcı hastalıklara yol açabilmekteydi. Oda başkanımız Mutlu Bey ile birlikte görüştük, ne yapabiliriz diye. Kendisi de bu jiletleri ve kesici aletlerin toplanabileceği birer kutu ihtiyaçları olduğunu ve bunların toplanarak, tıbbi atık ünitemizde imha edilmesi gerektiğini söylediler. Biz de derhal harekete geçtik Güney Edirne Katı Atık Birliği olarak. Ne yapabiliriz diye baktık, ülkede neler yapılıyor, dünyada neler yapılıyor? Çok basit bir çözümle dağıtılacak kutuları, kuaförlerimize ve berberlerimize dağıtarak, jilet ve kesici delici aletleri burada toplayarak, 2-3 tane de ana toplama ünitesi bulundurarak, bunların toplanmasını ve tıbbi atıkta bertarafını sağlayacağımızı söyledik. Umarım faydası olur. Umarım daha farklı iş birliklerine kapı açar diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum kendisine de iş birliğinden dolayı. Hayırlı olsun” dedi.

Engin’den sonra szö alan Keşan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mutlu Gezer ise

Şubat ayında göreve geldiklerinde, kamu kurumlarına bu konuyla ilgili çalışmaları olacaklarını söylediklerini hatırlatarak şu şekilde konuştu: “Bu çalışmalardan bir tanesi de GÜNEKAB ile ortaklaşa yapacağımız atık jet toplama istasyonunda ortak bir karara vardık. Kutu yaptırıp bütün üyelerimize dağıtıp bunların toplanmasını amacına vardık. Sağ olsun GÜNEKAB da çok yardımcı oldu bu konuda. Yaptığımız kutunun amacı şu. Tabii bunlar kutu olmadığı zaman çöpe gidiyor. Çöpte bunlar tehlikeli duruma geliyor. Sokak hayvanları ve toplayıcılar için kötü durumlar yaratacağı sonucuna vardık. O yüzden bu işin içine girdik. Bunları üyelerimize dağıtıp, sonra ana kutuda toplayıp biz bunları GÜNEKAB’a vermeyi düşünüyoruz. İnşallah bu konuda başarılı oluruz, inşallah daha keskin sonuçlar alırız. Hayırlı olsun diyorum.”