HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Zihinsel ve gelişimsel farklılık gösteren bireylerin sosyal hayata, okullara, işyerlerine ve topluluklara başarılı bir şekilde entegre oldukları bir dünya hedefleyen Best Buddies Projesi kapsamında gönüllü öğrenciler Ahmet Yenice Ortaokulu’nda bir araya geldi.

Okul tabanlı arkadaşlık programı ile ilgili yürütülen çalışmalara katılan best buddies gönüllüleri, projenin işleyişiyle ilgili süreçlerde aktif rol alacak. Ele alınan sosyal sorunun çözümü ile ilgili girişimleri desteklemesi açısından, tüm gönüllülere best buddies turkey tarafından liderlik ve engellilik konusuna doğru yaklaşım seminerleri düzenlendi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde engelli öğrenciler ve gönüller arasında yapılacak eşleştirme öncesi, Best Buddies Turkey'nin Uluslararası Proje Yöneticisi, Güzel İşler Derneği Başkanı Sercan Duygan öğrencilere seminer verdi.

Proje kapsamında bir araya gelen gönüllüler haftada bir telefon, e-posta, SMS veya mektup ile iletişime geçerek, ayda en az iki defa da yüz yüze görüşme gerçekleştirecek. Proje kapsamında yer alan programlar ile, bu topluluk içerisindeki bireylerin akranlarıyla anlamlı dostluklar kurmalarına, başarılı işler elde etmelerine, bağımsız yaşamalarına, topluluk önünde konuşmalarına, kendilerini savunmalarına, iletişim becerilerini geliştirmelerine ve topluluk tarafından değerli hissetmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.