HABER MERKEZİ

Uzunköprü gazetesinin haberine göre; 2023 yılı kayıtlarına göre ilçemizin köylerle dahil toplam nüfusu 59 bin 719 olarak açıklanırken, Edirne dışında bu sayıdan 7954 daha fazla olmak üzere toplamda 67 bin 673 ilçemiz ikametgâhına kayıtlı vatandaşın yaşadığı ortaya çıktı.

Uzunköprü dışında yaşayan nüfusu Uzunköprü’ye kayıtlı nüfus ’da İstanbul 33 bin 112 kişi ile 1. olurken İstanbul’u 19 bin 531 ile Tekirdağ takip etti. Tekirdağ’ın ardından Kırklareli 3731, İzmir 1641, Bursa 1489, Kocaeli 1296, Ankara 1099, olurken diğer sıralamada ise Çanakkale 810, Antalya 670, Balıkesir ise 573 kişi ile takip etti.

Diğer taraftan Uzunköprülerin en az yaşadığı illerde belli oldu. Buna göre

Uzunköprüspor Keşanspor maçından gol sesi çıkmadı Uzunköprüspor Keşanspor maçından gol sesi çıkmadı

Adıyaman’da 2 Gümüşhane’de 3, Bingöl’de 5, Kahramanmaraş’ta 6, Çankırı’da 7

Ardahan’da 8 Uzunköprülü yaşarken bu illeri 9 kişi ile Bayburt, Kilis ve Muş takip etti.

UTSO BAŞKANI AKALIN; “BU TABLOYU TERSE ÇEVİRECEĞİZ”

İstihdam alanlarının yok denecek kadar az olması dolayısıyla genç nüfusunun göç etmek zorunda kaldığı Uzunköprü’nün yegâne kalkınma hamlesi Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesine yönelik çalışmalar Uzunköprü TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) liderliğinde devam ediyor.

Uzunköprü TSO Başkanı İsmail Akalın, açıklanan rakamlara hem şaşırdığını hem de çok üzüldüğünü ifade etti. Uzunköprü TSO olarak amaçlarının Uzunköprü’de göçü tersine çevirmek olduğunu ve bunun içinde en önemli projenin OSB olduğuna vurgu yapan Akalın, açıklamalarda bulundu.

Uzunköprü TSO Başkanı İsmail Akalın; “Maalesef Uzunköprü her geçen gün kan kaybeden bir ilçe. Uzunköprü 1980’den önce 43 ilden fazla bir vergi veren ilçeyken, şu anda nüfusumuz günden güne azalan bir ilçe konumuna düşmüştür. Uzunköprü’nün kurtuluşu iki proje ile olur. Biri Çakmak Barajı biri de organize sanayi bölgesi projesidir. Biz burada yaşıyoruz. Evleniyoruz, çocuklarımız oluyor. Çocuklarımızı burada iş imkanı yok diye iş imkanı en yakın olan Çorlu, Çerkezköy sanayi bölgelerine gönderiyoruz. İnsanlar OSB’lere gidip çalışmalara başlıyor. Biz bu göçü tersine çevirmek istiyoruz. Hep birlikte hareket edip çalışacağız ve başaracağız.” dedi.

Bir siyah beyaz ölçüm çubuğu ve şunu diyen bir yazı 'ÇOKTA Kayıtlı Olunan NÜFUS Tekirdağ Kırklareli 1953 3731 Dıyarbakır Gaziantep Kastamonu Ardahan Kahramanmaraş Gümüşhane' görseli olabilir