Görev dağılımın ardından yapılan basın açıklamasında, emeklilere verilen zamlara tepki gösterildi: “2002 yılında en düşük emekli aylığı, asgari ücretin %35 fazlasıydı”

MEHMET AYTAÇ

Buna göre Temsilcilik Başkanı İsmail Kılıçoğlu oldu. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre, Hüseyin Gezgin Bürokrasiden Sorumlu Temsilci, Recep Bozkurt Basından Sorumlu Temsilci, Ferhat Edirneli Örgütlenmeden Sorumlu Sekreter ve Gülan Yıldıran Dönmez Kadın Kolları ve Hakları Sekteri olarak görevlendirildi.  

Toplantının sonunda, Birleşik Emekliler Sendikası tarafından hazırlanan emeklilerin durumu ve belirlenen emekli maaşları ile ilgili bir basın metni okundu. Basın açıklamasını okuyan Birleşik Emekliler Sendikası Keşan Temsilciliği Basın Sorumlusu Recep Bozkurt; “Sefalete teslim olmayacağız. Sahte TÜİK verilerini kabul etmiyoruz. Emekli maaş artışlarında TÜİK verileri referans alınıyor. 3 Ocak’ta TÜİK, Aralık ayı enflasyon oranını 1.18 olarak, 6 aylık enflasyon oranını 15.39 olarak açıkladı. TÜİK’in açıkladığı gerçekçi olmayan bu enflasyon oranları, emeklinin yaşadığı barınma, beslenme, sağlık ve tüketim maddelerindeki artış oranlarını yansıtmaktan çok uzak. Gerçekçi olmayan TÜİK verilerini biz emekliler ret edip örgütlü mücadele ile gerçek enflasyon oranında artışın maaşlarımıza yansımasını sağlayacağız” dedi. 

“MÜJDE DEĞİL, EMEKLİNİN ÖLÜM FERMANI”

Recep Bozkurt, şöyle devam etti:

“ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ VERMEK SUÇTUR”

Bozkurt, açıklamayı şu şekilde tamamladı: “Asgari ücret 8 bin 506. Çalışan işçiye patronu bu ücretin altında maaş öderse ve SGK bunu belirlerse patrona cezai işlem yapıyor, suç işlediği ve yasaya uymadığı için. Peki biz 14 milyon emeklinin patronu, Sosyal Güvenlik Kurumu nasıl olur da kendi çalışanı yani emeklilere asgari ücretin altında maaş verir? Oysaki çalışanlarda asgari ücretin altında maaş verenlere cezai işlem uygularken ve yine adından da anlaşılabileceği gibi asgari en düşük ya da işe yeni başlayan taban aylığı. Oysa ki biz emekliler yıllarımızı verdik hatta bu konuda doktora yaptık.”