BÜLENT SAYLAM

Enez’e bağlı Çeribaşı Köyü’nü ziyaretinde üreticilerin dertlerini dinleyen Bitikli, kurt popülasyonu ile ilgili konunun takipçisi olacağını bildirdi.

Enez Avcılık ve Atıcılık Derneği, Enez Bölgesinde son yıllarda artan kurt popülasyonu ile ilgili olarak zarar gören üreticilere ziyaret düzenledi. Çeribaşı Köyü’nde üreticilerle bir araya gelen Bitikli üreticilerin kurt saldırıları ile ilgili dertlerini dinledi. Yaşanan bu olaylar ile ilgili olarak konunun takipçisi olacaklarını kaydeden Bitikli, saldırılarının aydınlatılması için ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

250 BÜYÜK VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KAYBI VAR

Çeribaşı Köyü’nde üreticiler Rüstem Can ve Özcan Can ile görüşen Bitikli, şunları ifade etti: “Üreticilerimizin kurtların saldırması sonucu zarar gördüklerini öğrendik. Çeribaşı Köyü’nde 100 Büyükbaş kayıp var. Enez Bölgesinde ise toplam 250 büyük ve küçükbaş hayvan kaybı var. Bugüne kadar güpegündüz, soğukta, sıcakta, tarlada, ormanda, asfaltta araçtan ve insandan ürkmeyen böylesi renk renk kurtlar hiç görülmemişti.”

Üreticilerin bölgeye fotokanların kurulmasını talep ettiklerini dile getiren Enez Avcılık ve Atıcılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bitikli, açıklamasını şöyle bitirdi: “Üreticiler, ilgili kurumlarca bölgeye fotokanların kurulmasını istiyorlar. Fotokanlarla kurtların takip edilip araştırmalar yapılmasını ve zararlarının tazmin edilmesini talep ve umut ediyorlar”