MEHMET AYTAÇ

Keşan Belediyesi’nin, at arabasıyla taşımacılığı önlemek amacıyla başlattığı At Arabaları Triportöre Dönüşüyor projesinden yararlanamadıklarını savunan bazı at sahipleri, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu eleştirdi.

Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi bahçesinde dün atlarıyla birlikte toplanan vatandaşlar, burada yaptıkları açıklamada, uzun süredir belediye tarafından oyalandıklarını ve söz verilmesine rağmen halen kendilerine triportör teslim edilmediğini iddia ederek tepki gösterdiler. 

“ATLARIMIZA YEM ALAMIYORUZ”

At arabasıyla taşımacılık yapan bir esnaf, mağdur olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı: “Bize at arabaları verilecek diye üçüncü seneye girdik. Hakkı olmayan kişiler, at arabaları aldı biz mağdur olduk. Yılbaşında dendi, bayramda dendi. Kaç tane bayram bitti hala bizim triportörlerimiz verilmedi. Hayvanlarımıza yem alamıyoruz. Hayvanlarımız ölüyor. Yem alamayacak duruma geldi millet. At arabalarını bizden alsınlar, yasak koysunlar. İsterseler motorları bir sonra versinler. Ama atlarımızı alsınlar.” 

Bu şekilde 16 kişinin mağdur olduğunu söyleyen vatandaş, Keşan Belediyesi’nde kayıtları olduğunu belirtti. 

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun daha önce bir çok kez kendilerine söz verdiğini ifade eden bir esnaf ise “Bizim bu hayvanlara bakacak bir durumumuz yok. Bize saman sözü de verdi. Onu da tutmadı. Makamına gidiyoruz ama bizi dışlıyor. En son dün (önceki gün) görüştük. Bizi makamdan kovuyor. Bizi gören halk bize tepki gösteriyor. Bu atı neden koşturuyorsun diyorlar. Neden koşturayım, ben çocuğuma ekmek götürmek zorundayım. Bu atları bizden alsınlar, barınağa teslim alsınlar. Bu ayın başında yasak koyacakları halen yasak koymadılar. Yasak koysunlar, atımızı alsınlar, bize bir gün versinler ve bizde işimize bakalım” şeklinde konuştu. 

“HAYVANSEVERLERİN HAKARETLERİNE MARUZ KALIYORUZ”

Bir diğer esnaf ise, at arabasıyla işe çıktıklarında, karşılaştıkları bazı hayvan severler ve dernek yöneticileri tarafından tepki gördüklerini belirterek; “Bundan bir ay önce iki tane bayan tarafından hakaretlere maruz kaldım. Bize ağır laflar konuştular. Bize Keşan Belediyesi’nin triportör verdiğini, bizim ise halen at koşturduğumuzu söylediler. Bize verilen bir şey yok. Biz bu konuda her gün sıkıntı yaşıyoruz. Hayvan severlerin tepkisini de alıyoruz. Biz de bu hayvanların koşmasını istemiyoruz. Ama biz de eve ekmek götürmek zorundayız” dedi. 

“ATA ARABASI İÇİN GELEN PARA HAVUZA MI KULLANILDI?”

Vatandaşlar, sözlerinin sonunda; “Motorlar için para geldiğini söylediler. Ama bu parayı havuz yapmak için harcamışlar. Boğaz’dan gemiler geçemiyor, yol tıkandı gibi şeyler söylüyorlar bize. Bu olacak şey değil. Üç senedir bizi oyalıyorlar” dediler.