BÜLENT SAYLAM

Kahramanmaraş merkezli büyük deprem nedeniyle can ve mal kaybımız büyük oldu. Yaşanan bu büyük felaketin yaralarını sarmak için tüm Türkiye yardım seferberliğine girerken deprem bölgesindeki çiftçiler için de bölgemizdeki ziraat odaları ve ticaret borsaları yardımlarda bulunuyor. Konuyla ilgili olarak Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz, Uzunköprü Ticaret Borsası Başkanı Egemen Aslan, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan ve Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı yaptıkları yardımlar hakkında bilgi verdi.

KEŞAN TİCARET BORSASI

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, deprem bölgesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler için yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi. Kaymaz, 2 TIR yardımın bölgeye gönderildiğini söyledi. 

Kaymaz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün üyelerimizin katkılarıyla 2 TIR yem gönderiyoruz. Odalar ve borsalar birliğimizin her il ve ilçede koordinasyon merkezleri oluşturdu. Borsa başkanlarımızla irtibat halindeyiz. Hangi bölgeye ne lazımsa Türkiye’nin her tarafından destek gidiyor. Müthiş bir koordinasyon var daha ilk günden. Elbistan’a su gönderdik. Oradaki daire başkanımız bize ‘başkanım durun Elbistan’a değil, Kilis’e gönderin’ dediler. Dün de bir görüşme yaptık bir TIR’ımız Adıyaman’a bir tanesi Malatya’ya olmak üzere 2 TIR öğleden sonra yem çıkıyor. 54 ton yem gidecek.  Türkiye odalar Borsalar Birliği çok iyi koordine olmuş. Vicdanımız rahat.” 

UZUNKÖPRÜ TİCARET BORSASI

Uzunköprü Ticaret Borsası Egemen Aslan da Uzunköprü Ticaret Odası’nın daha aktif daha ön planda olduğunu söyledi. 

Aslan yardımlar ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Valilik kanalıyla Uzunköprü’deki üyelerimizden dolaylı yoldan yardım topluyorlar. Bunlar giyecek eşyasıdır, ısınma araçlarıdır diğer ev ihtiyaçları ile alakalı biz de kurum olarak TOBB’un açtığı yardım kampanyasına maddi yardımda bulunma kararı aldık. 1999 Gölcük Depreminde gönderilen yardımların pek amacına uygun ulaşamadığını gördük.  Orada organizasyon sorunu yaşanıyor. Kimisi yerine ulaşıyor kimisi yerine ulaşmıyor. Tümü için konuşmuyorum ama yapılacak yardımın doğru yerlere gitmesi çok çok önemli. TOBB da bizim çatı kuruluşumuz. Odamız bizim hem kendi üyeleriyle beraber hem de valilik kanalıyla bu konuda iyi bir yardım yapıldı. Üyelerimiz bireysel bazı yardımlar yapıyor. Herkes taşın altına elini koyuyor. TOBB bu konuda daha organize. Yardım yapmak önemli ama birebir yardımın da ihtiyaç sahiplerine ulaşması da çok çok önemlidir. Çok ihtiyaç sahibi var. Allah herkesin yardımcısı olsun.”

İPSALA ZİRAAT ODASI

İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan da İpsala’daki yapılan yardımların İpsala Kaymakamlığı ve AFAD koordinasyonu ile yapıldığını söyledi. Darcan, deprem bölgesinde birçok odanın yıkıldığını belirterek cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre yardımları topladıklarını dile getirdi.

UZUNKÖPRÜ ZİRAAT ODASI

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı da oda olarak ilk önce insani ihtiyaç madde olarak yardımda bulundukları ifade etti. Kayalı, Uzunköprü İlçe Tarım Müdürlüğü ile organize ettikleri 22 ton yemi deprem bölgesine göndereceklerini söyledi. Kayalı, “Yönetim Kurulu muhasip üyemiz bizzat kendisi bölgeye götürecek. Daha önceki yardımları da meclis başkanımız kendi imkanlarıyla götürdü.” dedi.