MEHMET AYTAÇ

Miraç Kandili nedeniyle bir açıklama yapan Keşan MüftüMehmet Yiğit, Miraç Kandili’nin, üç ayların ikinci kandili olduğunu belirterek; “Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (Sav) bir gece ansızın Mekke'deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa'ya yaptığı yolculuktur” dedi.

Yiğit, Miraç Kandili nedeniyle şu bilgileri verdi: “Bu yolculuk yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de İsra Suresinin ilk ayetlerinde anlatılmaktadır. Mirac ise Rasülüllah'ın Allah'ın kudret ve azametine şahit, rahmet, mağfiret ve müjdesine nail olduğu kutlu yükseliştir. Mirac'ın ilk durağı Kudüs'teki Mescid-i Aksa'dır. Müslümanların üç harem-i şerifinden biri olan Mescid-i Aksa ve üç mübarek beldemizden biri olan Kudüs, İslam Medeniyetinin en önemli şehirlerinden birisidir. Bu gece de yaşanan olağanüstü yolculuk, sırlarla doludur. Beş vakit namaz bu gecede farz olmuştur.”

BU AKŞAM TÜM CAMİLERDE PROGRAM YAPILACAK

Mehmet Yiğit, müftülük olarak bu akşam saat 19.30'dan itibaren Keşan'daki tüm camilerde kandil programı yapılacağını bildirerek; “Merkez İki Minareli Çarşı Camii’nde okuyacağımız Kur 'an Tilaveti, Mevlid-i Şerif ve yapacağımız dua için tüm vatandaşlarımızı camilere davet ediyoruz. Dualarımızda özellikle deprem de vefat eden kardeşlerimize ve yakınlarımıza dualar edeceğiz inşallah” açıklamasını yaptı. 

DEPREMZEDELER İÇİN 143 BİN 830 TL YARDIM TOPLANDI 

Yaşanan deprem felaketinde vatandaşların büyük bir yardımlaşma kampanyasına katkı sağladığını ifade eden Yiğit; “Her kurum ve sivil toplum kuruluşları katkı verdi. Bizler de geçtiğimiz hafta camilerde yaptığımız yardım kampanyasında toplanan 143 bin 830 TL’yi AFAD Hesaplarına yatırdık. Bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Rabbim afetlerden ve musibetlerden cümlemizi ve ülkemizi korusun. Birliğimiz ve kardeşliğimiz daim olsun. Mirac kandiliniz mübarek olsun” dedi.