HABER MERKEZİ

Görür, depremin 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde öngörüldüğünü belirterek depremde ÇanakkaleBalıkesirBursa, Tekirdağ, Edirne de etkileneceğini söyledi. Görür, “Beklediğimiz büyüklükte Marmara depremi olursa hasar Güneydoğu'daki 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Avrupa yakasındaki zemin, Anadolu yakasına göre daha kötü. Ancak kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz” dedi.

Kadıköy Belediyesi’nin Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlediği Çevre Festivali’ne katılan Bilim Akademisi Üyesi ve Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, ‘Afet ve Kentsel Dirençlilik’ başlığıyla düzenlenen söyleşide konuştu. Depremlerin afet olmadığını dünyanın var olma sebebi olduğunu kaydeden Görür, “Eğer dünyada deprem olmuyorsa bilin ki hepimizin sonu gelmiştir, dünya ölmüştür. Ölü gezegende deprem yoktur” dedi.

FAY ZONLARINA, ABUK SABUK BİNALAR YAPARSANIZ ÖLÜRSÜNÜZ

Naci Görür, depremin afetten ziyade bir doğa olayı olduğunu insanların hayatlarını kaybetmesi üzerine afete dönüştüğünü hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti: “Fay zonlarına, abuk sabuk binalar yaparsanız ölürsünüz. İşte o zaman afet olur. Aynen Güneydoğu’da olduğu gibi, Marmara’da, İstanbul’da beklediğimiz gibi. Parası var, yok, emekli, fakir, fukara bakmadan devlet gücünü şefkatini göstermeli. Belediye ile kol kola girerek vatandaşımızın güvenliğini sağlamalı. Devlet olmanın gereği de budur”

ÇANAKKALE, BALIKESİR, BURSA, TEKİRDAĞ, EDİRNE DE ETKİLENİR

Beklenilen Marmara depreminin minimum 7.2, maksimum 7.6 büyüklüğünde öngörüldüğünü ifade eden Görür, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Eğer bu büyüklükte bir deprem olursa beklenen hasar Güneydoğu’da 11 ilin toplamından fazla olur. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne de etkilenir. Bakın unutmayın bu doğrultu altındaki faylarda her nerede bir deprem olursa oranın 200 kilometre uzunluğu çapındaki her yer göreceli olarak birbirinden etkilenir. Avrupa yakasındaki zemin, Anadolu yakasına göre daha kötü. Anadolu yakası zemin olarak daha iyi, ancak kıyı bölgeleri her iki bölgede de iyi sayılmaz. Eğer siz denizden itibaren ilk 10 kilometrenin içerisindeyseniz özellikle Avrupa yakasında çok dikkatli olmanız lazım. Bu mesafe Asya yakasında biraz daha daraltılabilir.”