HABER MERKEZİ

Ağa Selim, güreş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ağa Seyfettin Selim, Kırkpınar Er Meydanı’nın her isteyenin gelebileceği bir yer olmaktan çıkarılması konusunda desteğim tamdır.Seneye herkes buraya hakkıyla gelecek. Kırkpınar’a her çantasını alan gelemeyecek. . Eskiden Kırkpınar’da başpehlivan olmak bugüne göre daha kolaydı. Çünkü Kırkpınar başpehlivanları böyle para kazanamıyordu.” dedi.

ÇANTASINI ALIP GELEMEYECEKLER

Selim açıklamasına şöye devam etti: “Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne en iyilerin gelmesi gerekiyor. Kırkpınar  Er Meydanı’na her isteyenin gelebileceği bir yer olmaktan çıkarılması konusunda desteğim tamdır. Seneye herkes buraya hakkıyla gelecek. Kimse kusura bakmasın, Kırkpınar da bunu hak ediyor. Kırkpınar’a her çantasını alan gelemeyecek.Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu bünyesinde gerçekleştirilen Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin, pehlivanların performansını artırmasını ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ndeki kaliteyi yükselteceğini umuyorum. Ligde alınacak puanlarla, Kırkpınar’da güreşecek pehlivan sayısı önümüzdeki yıl 600-700’e düşecek. Pehlivanlar aşırı güreş yapmayacaklar. Güreşler dinlene dinlene, sporcu sayısı az olduğu için daha da güzel olacak.”

ESKİDEN KIRKPINAR’DA BAŞPEHLİVAN OLMAK ÇOK KOLAYDI

Belediye ile birlikte başpehlivana 1 milyon lira ödül vereceklerini aktaran Selim, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yeni bir başpehlivan çıkması halinde  o isme ekstradan ödül vereceğim. Kırkpınar başpehlivanlarının eskiye göre daha yüksek miktarda ödül alıyorlar. Başpehlivan olan adamın sadece Kırkpınar’da aldığı parayı değil, yöre güreşlerinde aldığı parayı da hesaplarsan. Tanınmış bir Kırkpınar başpehlivanı oluyor, gittiği her yerde ona göre para alıyor. Ondan dolayı eskisi gibi değil şimdi. Eskiden Kırkpınar’da başpehlivan olmak bugüne göre daha kolaydı. Çünkü Kırkpınar başpehlivanları böyle para kazanamıyordu. Şimdi çok para var. Başpehlivanlar için söylüyorum, analarının ak sütü gibi helal olsun. Dolayısıyla kimse kimseye Kırkpınar’da güreş bırakmaz. Çünkü herkes istiyor ki ben başpehlivan olayım, Kırkpınar’a adımı yazdırayım.”