MEHMET AYTAÇ

Edirne Valiliği tarafından İpsala Ovası’nda düzenlenen Çeltik Hasat Etkinliği’ne telefon ile bağlanan Bakan Kirişçi, çeltik alım fiyatlarının güncellenerek 1000 lira arttırıldığını duyurdu. Buna göre baldo grubu çeltiğin alım fiyatı 16 bin, Osmancık çeltik 14 bin 500 TL, luna grubu çeltik için 13 bin 500 lira oldu.

Kirişci burada yaptığı açıklamada çiftçilere seslenerek; “Sizler yeter ki üretin, biz var gücümüzle sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Kirişci, şu konuşmayı yaptı: “Gelişen piyasa koşullarını dikkate alarak çeltik fiyatlarını her çeşit için ton başına 1000 lira artırıyoruz. Buna göre TMO alım fiyatları, baldo çeşit için 16 bin liraya, Osmancık çeşit için 14 bin 500 liraya, luna çeşit için 13 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Bu fiyat farkından bugüne kadar TMO'ya ürün teslim eden üreticilerimiz de faydalanacaktır. Güncellenen alım fiyatlarımızın tüm çeltik üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun. Sizlerin emeklerinin zayi olmaması için son 20 yılda attığımız adımlar gibi bundan sonra da her türlü tedbiri almaya hazırız. AK Parti hükümetleri olarak mevzuatımıza ve sektörümüze kazandırdığımız lisanslı depoculuğun ne kadar isabetli bir reform olduğunu bugün herkes daha iyi görüyor. Bu noktada Edirne'mizin İpsala ilçesindeki çeltik üreticilerimize hizmet etmek üzere 25 bin ton kapasiteli lisanslı deponun faaliyet gösterdiğini hatırlatmak isterim. 84 yıldır çiftçimizin en büyük güvencesi olan TMO'da hem kendi merkezlerimizde hem de lisanslı depolarda çeltik alımı yapacaktır."