BÜLENT SAYLAM

Erkan, kamuoyunda EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) olarak bilenen sigortalıların emekli olması ile ilgili olarak da açıklamada bulundu. Erkan, “Cenab-ı Allah esnafımıza yardım etsin” dedi.

EYT’LİLERİN YARISI EMEKLİ OLAMAZ

Erkan, EYT ile ilgili olarak şunları söyledi: “EYT’liler kimisi ayrılır kimisi çalışır mı çalışmaz bilemeyiz. TBMM’de görüşülecek, resmi gazetede yayımlanacak ve yasalaşacak. EYTlilerin yarısı emekli olamaz diye düşünüyorum”

2022 NASIL GEÇTİ?

2022 yılının sanayi esnafı açısında nasıl geçtiğini sorduğumuz Erkan, şöyle konuştu: “2022 yılını hastalıklarla, ustalıklarla zor zahmet atlattık. İnşallah bu 2023’ün milletimiz için esnafımız için hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Çünkü asgari ücret arttı. Esnafın Bağ-Kur için her ay 3 bin, 3 bin 500 TL ödemesi lazım. EYTden sonra sicil affının da çıkması konusunda umudum var. Bunu Meclis Başkanı Mustafa Şentopa da söyledim. Defter tasdiklerinin odalara verilmesini, Bağ-Kur primlerinin çok yüksek olduğunu söyledim. Merkez Bankası bankalara para veriyor ama esnafa vermiyor. Sıkıntı üstüne sıkıntı. Sadece esnaf kefaletten kredi alıyor Esnafım benim. Şimdi %7 buçuk falan. Yukarıdan para gelmeyince bu sefer kooperatif de herkese eşit dağıtmaya çalışıyor. Esnafın sıkıntısı olmasa ne işi var Esnaf Kefalette? Herkes sıkıntılı. Cenab-ı Allah esnafımıza yardım etsin. Ben sicil affını çıkmasından ümitliyim. Bu primleri düşürmeleri lazım kimse bundan sonra emekli olamaz. Sadece Bağ-Kur değil ki; dükkan kirası var, ev kirası var, çoluk-çocuğunu okutma var. Nasıl ödeyecek? 2 tane çocuk okutsa garibin canına yeter. Hani onun için belki biz yanılırız ama hiç de yanılmadım bu başkanlık dönemimde yani söyledikleri hiç de yanılmadım. İnşallah 2023’ü huzurlu geçirelim.”